Türkiye'de genç işsizliği: Y ve Z kuşağının işgücü piyasasına geçişte yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri
Youth unemployment in turkey: problems faced by generations Y and Z in the transition to the labor market and suggestions for solutions
  1. Tez No: 782251
  2. Yazar: EDA AK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOGAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İşsizlik Türkiye ekonomi tarihinde son 25-30 yıldır önemli bir sorun olmaya başlamıştır. Gençlerin işsizlik oranı bu dönemde toplam işsizlik oranının çok üzerinde hareket etmektedir. Y ve Z Kuşağı olarak adlandırılan günümüz geçlerinin ayırt edici özellikleri, şu ana kadarki en yaratıcı, sorumluluk sahibi gençler olmalarının yansıra analitik zekaya sahip, yenilikçi bakış açısına sahip, çok yönlü gençler olmalarıdır. Önceki nesillerden daha fazla eğitim süresine sahip olmaları, teknolojinin içine doğmaları onlara işgücü piyasasında avantaj sağlamaktadır. Ancak Türkiye'de sosyal devlet anlayışının önemini yitirmesi, iş gücü piyasasının yeterli istihdam koşulları sağlayamaması ve istihdam yaratamaması, ekonomik krizler ile istihdam olanaklarının sekteye uğraması, neo-liberal politikaların sonucu olarak esnek istihdam kavramının işgücü piyasasının işleyişini bozması, plansız şekilde gelen ve işgücü piyasasının işleyişini bozan dış göçler, kadınlara yüklenen sosyal roller nedeniyle işgücüne katılım oranının düşüklüğü vb. ekonomik sorunlar ve tüm bunların üstüne daha önce deneyimlenmemiş olan Covid-19 Pandemisi işsizlik işgücü piyasasını olumsuz etkilemiş ve işsizlik sorununu kaçınılmaz kılmıştır.
Özet (Çeviri)
Unemployment has started to be an important problem for the last 25-30 years in Turkish economy history. In this period, the youth unemployment rate is much higher than the total unemployment rate. The distinctive features of today's youth, called the Y and Z generation, are that they are the most creative and responsible young people ever, as well as being versatile young people with analytical intelligence and innovative perspective. Having a longer education period than their ancestors and born into technology gives them an advantage in the labor market. However, in Turkey, the concept of social government has lost its importance, the labor market cannot provide adequate employment conditions, employment opportunities are interrupted by economic crises, the concept of flexible employment as a result of neo liberal policies disrupts the functioning of the labor market, external migration, low labor force participation rate due to the social roles imposed on women, etc. economic problems and on top of all these, the Covid-19 Pandemic, which has not been experienced before, has negatively affected the labor market and created the unemployment problem inevitable.