Bileşik faiz yasağı ve istisnaları
Compound interest prohibition and exceptions
- Tez No: 782278
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK NAMİ NOMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bileşik faiz mevzuatın hiçbir bölümünde tanımlanmamıştır. Bu sebeple öğreti, mevzuatta yer alan bileşik faizi yasaklayan hükümlerden bir tanıma ulaşmaya çalışmıştır. Bileşik faize ilişkin düzenlemeler hukukumuzda temel olarak Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine İlişkin Kanun, Türk Borçlar Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Banka ve Kredi Kartları Kanunu, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve İcra ve İflas Kanunu'nda yer almaktadır. Bileşik faiz hukukumuzda kural olarak yasak olup kanun koyucu bazı hallerde istisnai olarak bileşik faize imkan tanımıştır. Çalışmamızın konusu öncelikle faizin hukuki niteliğinin ve çeşitlerinin ortaya koyulması ardından ise bileşik faizin tanımı ve kapsamının tam olarak belirlenmesi ve bileşik faizin kapsamına girmeyen hallerin tespit edilmesi, bunun ilerisinde de kapsam içerisinde kalmakla beraber kanun tarafından istisnai olarak bileşik faiz yürütülmesine izin verdiği hallerin ele alınmasıdır.
Özet (Çeviri)
Compound interest isnot defined in any part of legistation. For this reason, doctrine tries to reach a definition from the provisions prohibiting compound interest in legistation. Regulations regarding compound interest are basically included in the Law on Statutory Interest and Default Interest, Turkish Code of Obligations, Turkish Commercial Code, Bank Cards and Credit Cards Law, Consumer Protection Law and Enforcement and Bankruptcy Law. Compound interest is prohibited in our law as a rule, and the legislator allows compound interest in some cases exceptionally. The subject of our study is firstly to reveal the legal nature and types of interest, then to determine the definition and scope of compound interest exactly and to determine the situations that are not within the scope of compound interest, and to discuss the cases that allow compound interest to be carried out exceptionally by the law, although it remains within the scope of this.