Bazı ekmeklik buğday melezlerinde kara pasa reaksiyon üzerinde araştırmalar
- Tez No: 7823
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
- 36 - 7. ÖZET Kara pasa (Puccinia graminis var. tiritici) dayanıklı üç ekmeklik buğday (Triticum aestivum L. ) hattı (Hat 1, Hat 2, Hat 3) ile iki duyarlı çeşit (Irnerio, Dürdana) arasında ya pılan melezlerde F2 döllerinde kara pasa fide dayanıklılığı nın kalıtımı incelenmiş, aşağıdaki sonuçlar alınmıştır : 1- Üç melezde açılma sayıları birbirinden farklı bulun muştur. 2- Bu açılma sayıları dayanıklılığın iki genle kontrol edildiğini ortaya koymuştur. 3- Hat 1 x Irnerio melezinde F2 açılması 1 dayanıklı: 15 duyarlı biçiminde olmuş, çift dominant epistasi göster miştir. 4- Hat 2 x Irnerio melezinde F2 de 9 dayanıklı : 7 du yarlı açılması saptanmış, çift resesif epistasi ilişkisi gözlenmiştir. 5- Hat 3 x Dürdana melezinde 13 dayanıklı : 3 duyarlı biçiminde açılma olmuş, dominant ve resesif epistasiye rastlanmıştır. 6- Irnerio çeşidinin ortak ebeveyn olduğu iki melezde Irnerio'nun davranışı, dayanıklılığı sağlayan genlerin her iki melezde farklı lokuslarda bulunabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
- 37 - 8. SUMMARY In the Ip progenies of the crosses between three bread ¦wheat lines (Triticum aestivum L. ) resistant to stem rust (Puccinia graminis var. tritici) and two susceptible va rieties the inheritance of seedMhg resistance to stem rust was studied and the following results were drawn : 1- The segregation numbers were found to be different for three crosses. 2- These segregating rates indicated that the inheri tance of resistance to stem rust was controlled by two genes. 3- In line Ixlrnerio cross, the segregation in the Fp population appeared to be 1 resistant : 15 susceptible, suggesting the duplike dominance epistasis. 4- Because the segregation as 9 resistant : 7 suscep tible in Fp generation was observed in the line 2 xlrnerio cross the duplike recessive epistasis was determined. 5- The segregation of 13 resistant : 3 susceptible in line 3*Irnerio cross showed to be dominance and recessive epistasis. 6- In two crosses of the cmmmon parent, Irnerio variety, the gen action in Irnerio implied that the genes for resistance to stem rust might be in different locus in both crosses.