Çanakkale Boğazı ve Bozcaada kıyılarındaki istilacı alglerin yerel floraya etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of the invasive algae on local flora in Çanakkale Strait and Bozcaada coast
  1. Tez No: 782313
  2. Yazar: ALİ RAHMİ FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çanakkale Boğazı ve Bozcaada kıyılarındaki alg çeşitliliği, biyomasları, ortamda yüzdesel bulunurlukları ve çeşitliliğinin Shannon-Weaver, Simpson, Pielous indexlerinin çalışıldığı bu çalışmada; yabancı tür olan Codium fragile (Suringar) Hariot, 1889 ile yerli tür olan Gongolaria barbata (Stackhouse) Kuntze 1891 epifit çeşitliliği, biyoması, yüzdesel bulunurlukları ve epifit çeşitliliği Shannon-Weaver, Simpson, Pielous indexlerine göre karşılaştırılmıştır. Konak türlerdeki epifitler, istasyonlardaki alg çeşitlilikleri, biyomasları, ortamda yüzdesel bulunurlukları ve çeşitliliğinin Shannon-Weaver, Simpson, Pielous indexleri açısından kıyaslanmıştır. Çalışmada Çanakkale ve Bozcaada kıyılarında bulunan toplam 8 istasyon belirlenmiş ve bu istasyonlarda kıyıya paralel 150 m uzunluğundaki bir alan taranmıştır. Çalışma 4 mevsim olarak yapılmıştır. Çalışma neticesinde ortamda bulunan toplam tür çeşitliliği 217, C. fragile epifit çeşitliliği 130 (toplam tür çeşitliliğinin %59.9'u), G. barbata epifit çeşitliliği ise 37 (toplam tür çeşitliliğinin %17.1'i) takson olarak tespit edilmiştir. Ayrıca, C. fragile taksonunda epifit olarak tespit edilen bazı türler, ortamdaki toplam tür çeşitliliğinde tespit edilememiştir. Dikkat çekici bir diğer sonuç ise C. fragile taksonu üzerinde diğer istilacı alglerde epifit olarak tespit edilirken G. barbata taksonu epifitleri arasında istilacı alg örnekleri görülmemiştir. Elde edilen bu sonuçlar Shannon-Weaver, Simpson ve Pielous indexleri ile desteklenmiştir. Bir bölgede, alglerin sadece çeşitlilikleri değil ne oranda bulundukları da değerlendirildiğinde yabancı türlerden C. fragile taksonunun epifit alg çeşitliliği için iyi bir konak olduğu çalışma sonuçları neticesinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, algae diversity, biyomass, percentage availability in the environment, Shannon-Weaver, Simpson and Pielous indexes of algae diversity were studied. Epiphyte of the alien species Codium fragile (Suringar) Hariot, 1889 and the native species Gongolaria barbata (Stackhouse) Kuntze 1891 were compared in terms of diversity, biyomass, percentage availability, Shannon-Weaver, Simpson and Pielous indexes. Epiphytes in each host species and total algae diversity in the all stations were compared in terms of algae diversity, biyomass, percentage availability and Shannon-Weaver, Simpson, Pielous indexes. In the study, eight stations were selected along the coasts of Çanakkale and Bozcaada, and a 150-meter-long area parallel to the coast was scanned at each station. The study was carried out in 4 seasons. As a result of the study, the total species diversity, epiphyte diversities of C. fragile and G. barbata in the environment was 217, 130 (59.9% of the total species diversity), 37 (17.1% of the total species diversity) taxa, respectively. In addition, some species detected as epiphytes in the taxon C. fragile, an alien species could not be detected among the total species diversity in the study area. Another remarkable result is that while the various invasive epiphytes were detected on the taxon C. fragile, any invasive algae was not observed among the epiphytes of the G. barbata. These results were supported by the Shannon-Weaver, Simpson and Pielous indexes. The study revealed that the taxon Codium fragile, which is an alien species, is a good host for various epiphitic algae, considering not only the species diversity of algae in an area, but also their biyomass.