Accuracy analyses of numeric weather prediction-based stratiform and convective precipitation short-term forecasts over Turkey
Türkiye üzerinde konvektif ve cephesel yağış tahmininde model-tabanlı kısa vadeli yağış tahminlerinin doğruluk değerlendirmesi
- Tez No: 782362
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YÜCEL, DOÇ. DR. MUSTAFA TUĞRUL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, farklı modellerden gelen konvektif ve cephesel yağış veri setlerinin istasyon bazlı gözlem ağının seyrek olduğu bölgeler için yeterli bir alternatif olup olmayacağını belirlemek için önerilmiştir. Bu çalışmada sayısal hava tahmin (SHT) modellerinden elde edilecek yağış tiplerinin (konvektif veya cephesel) tüm ülke üzerinde doğrulaması 2003 – 2020 yılları arasında istasyon gözlemlerine dayalı olarak yapılacaktır. Bu çalışmada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kurulan ve işletilen Otomatik Gözlem İstasyonlarında (OMGİ) dakikalık olarak gözlemlenen yağış verilerini kullanarak tüm ülke ölçeğinde yağışların konvektif ve cephesel türleri arasında ayrılmalarını ve bölge özelinde bu yağış tipleri arasındaki oranları elde edecektir. Bu gözlemlere dayalı veriler saatlik ortalamaların elde edilmesinde kullanılarak doğru olarak varsayılacak yer gözlem verilerini oluşturacaktır. Bu yer gözlem verileri SHT modellerinden (ECMWF HRES, ALARO, WRF, GFS ve CFS) elde edilecek 1 günlük tahminlerden elde edilen saatlik konvektif ve cephesel yağış tahminlerinin doğruluğunun analizinde kullanılacaktır. Kısaca her ne kadar doğruluk analizleri saatlik veriler üzerinden elde edilecekse de bu veriler günlük SHT modeli tahminlerinden elde edilecektir. Bu çalışmada bahsi geçen 5 model farklı parametrelendirmeler dikkate alınarak çalıştırılmayacaktır, sadece farklı merkezler tarafından koşturulmuş model sonuçları elde edilerek yağış tahminlerinin doğrulanması yapılacaktır. Bu çalışma, Türkiye genelindeki veri setlerinin belirsizlik değerlendirme analizlerini yapacak ve sonuçları gelecekteki hidrolojik ve hidrometeorolojik çalışmalara rehberlik edecektir. Bu çalışma, hidrometeorolojik değişkenleri girdi olarak kullanan çalışmalar için veri setlerinin hata analizlerini sağlayacaktır; daha az belirsizliğe sahip girdi verilerinin kullanılması birçok çalışma için hayati önem taşır.
Özet (Çeviri)
This study was proposed to determine whether convective and stratiform precipitation data sets from different models would be a sufficient alternative for regions where station-based observation networks are sparse. In this study, the verification of precipitation types (convective or stratiform) to be obtained from numerical weather prediction (NWP) models over Turkey will be made usıng station-based observations collected between 2003 and 2020. In this study, the minute rainfall data observed at Automatic Observation Stations (OMGİ) installed and operated by the General Directorate of Meteorology will be utilized. These datasets will used to separate precipitation types convective and stratiform across the country and the ratios between these precipitation types will be found. The data based on these observations will be used to obtain hourly averages and will form the ground-truth data that the observations will be validated. These ground observation data will be used in the analysis of the accuracy of hourly convective and stratiform precipitation estimates obtained from 1-day forecasts to be obtained from NWP models (ECMWF HRES, ALARO, WRF, GFS and CFS). In short, although accuracy analysis will be obtained from hourly data, these data will be obtained from daily NWP model forecasts. The 5 models mentioned in this study will not be run by taking different parameterizations into account, only the results of the models runs by different centers will be obtained and the precipitation estimates will be validated. The uncertainty assessments made in this study will guide future hydrological and hydrometeorological studies. This study will provide error analysis of data sets for studies using hydrometeorological variables as input, while using of less uncertain input data is vital for many studies. The findings of this study, not only through Turkey, will be helpful to the global literature studying regions with complex topography.