Kadınların evlilik doyumları ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between quality of life and life satisfaction of women
  1. Tez No: 782380
  2. Yazar: GÖZDE FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. HANDAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Evlilik insan hayatındaki en önemli deneyimdir. Bu deneyim kişinin yaşam kalitesini etkileyebilmektedir. Yaşam kalitesi ise kadının kendi sağlığına verdiği önemin artmasını sağlayabilir. Bu nedenle ebelerin evlilik doyumlarını ve yaşam kalitelerini belirlemeleri önemlidir. Böylece ebeler belirledikleri eksiklikler doğrultusunda kadına uygulayacakları bakımlarını planlayabilirler. Bu araştırmada kadınların evlilik doyumları ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Marriage is the most important experience in human life. This experience can affect a person's quality of life. On the other hand, the quality of life can increase the importance given to the woman's own health. Therefore, it is important for midwives to determine their marital satisfaction and quality of life. Thus, midwives can plan the care they will apply to women in line with the shortcomings they have identified. In this study, it was aimed to examine the relationship between women's marital satisfaction and quality of life.