Jinekolojik kanserlerin kadının evlilik doyumu, eş desteği ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of gynecological cancers on women's marital satisfaction, spousal support and quality of life
  1. Tez No: 851501
  2. Yazar: ASİYE SENA AYKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE DİŞSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Bu çalışma, jinekolojik kanserlerin kadının evlilik doyumu, eş desteği ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma karşılaştırmalı-tanımlayıcı ve kesitsel tipte uygulandı. Çalışma, jinekolojik kanseri olan 100, sağlıklı 102 olmak üzere toplam 202 kadın ile gerçekleştirildi. Veriler araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, Evlilik Doyum Ölçeği, Eş Desteği Ölçeği ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (Short Form Health Survey- SF-36) kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile elde edildi. Bulgular: Jinekolojik kanseri olan kadınların yaş ortalamasının 50,76±8,75 yıl, kanserin tanılanma süresinin 27,6 ay olduğu, %42'sinin endometrium kanseri ve %48'inin evre I olduğu saptandı. Jinekolojik kanseri olan ve olmayan kadınların bireysel, genel sağlık, obstetrik, jinekolojik özellikleri ve evlilik doyumları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the impact of gynecological cancers on women's marital satisfaction, spousal support, and quality of life. Materials and Methods: The research was conducted as a comparative descriptive and cross-sectional study with a total of 202 women, consisting of 100 with gynecological cancer and 102 without. The data were obtained through face-to-face interview techniques using a personal information form created by the researcher, the Marital Satisfaction Scale, the Spousal Support Scale, and the Quality of Life Scale (Short Form Health Survey- SF 36). Results: The average age of the women with gynecological cancer was 50.76±8.75 years, the duration since diagnosis was 27.6 months, 42% had endometrial cancer, and 48% were at stage I. No statistically significant difference was found between the women with and without gynecological cancer in terms of individual, general health, obstetric and gynecological characteristics, and marital satisfaction (p>0.05).