Kadınların terör örgütlerine katılmalarını etkileyen motivasyon faktörleri: Kara Dullar, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri ve Tamil İlam Kurtuluş Kaplanları örneği
Motivation factors affecting women's involvement in terrorist groups: Black Widows, Revolutionary Armed Forces Of Colombia and Tamil Eelam Liberation Tigers
  1. Tez No: 782418
  2. Yazar: HÜSEYİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE SEREN YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kadınların terör örgütlerine katılımı, terörist kavramı ve terör örgütlerinin oluşumu kadar eski bir tarihe dayanmakla birlikte, özellikle 20'nci yüzyılın ikinci yarısından itibaren kadınların katılım oranları ve faaliyetleri konusunda nicel bir artış ve görünürlük göze çarpmaktadır. Bu durum kadınların, terör örgütlerince daha fazla araçsallaştırılmaya başladıklarını ortaya koyarken, aynı zamanda kadınların terör örgütlerinde kilit pozisyonlar ve görevler üstlendiklerini açığa çıkarmaktadır. Bu tez, Kara Dullar , Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri ve Tamil İlam Kurtuluş Kaplanları terör örgütlerindeki kadınların terör örgütlerine katılım neden ve motivasyonlarını sorgulamakta; bu bağlamda“itici”ve“çekici”faktörler üzerinden mevzubahis örnekler çerçevesinde karşılaştırmalı bir analiz ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma ayrıca, kadınların terör örgütlerine katılımını önleyici ve ön alıcı bir stratejiye hizmet etmek gayesiyle; örgütler arasındaki motivasyon unsurlarına ilişkin karşılaştırmalı bir analiz yapmak ve bulguları, güvenlik ve savunma bürokrasisine yol gösterici bir mahiyette ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Although women's participation in terrorist organizations is as old as the concept of terrorist and formation of terrorist organizations, there has been a quantitative increase and visibility in women's participation rates and activities, especially since the second half of the 20th century. While this situation shows that women are being more instrumentalized by terrorist organizations, it also reveals that women take on key positions and duties in terrorist organizations. This thesis questions the reasons and motivations of women in Black Widows, Revolutionary Armed Forces of Colombia, and Tamil Eelam Liberation Tigers to join terrorist groups. In this context, it also aims to present a comparative analysis within the framework of the aforementioned examples in terms of“push”and“pull”factors. The study also aims to make a comparative analysis of the motivational factors among the organizations to serve a strategy to prevent women's involvement in terrorist organizations and to present the findings in a way that guides the security and defense bureaucracy.