Gebelere dinletilen müziğin doğum endişesi ve mental iyi oluş üzerine etkisi
The effect of music played on pregnant women on birth anxiety and mental well-being
- Tez No: 782451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE BEKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma, gebeliğin üçüncü trimesterinde dinletilen müziğin doğum endişesi ve gebelikte mental iyi oluş üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemine, Sivas Numune Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine başvuran rutin Non Stres Testi (NST) çekimine gelen, araştırmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan ile müzik dinletilen ve kontrol olmak üzere her bir gruba 50, toplamda 100 gebe dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri 15 Ocak 2019-15 Haziran 2019 tarihleri arasında Kişisel Bilgi Formu, Oxford Doğum Endişesi Ölçeği (ODEÖ) ve Warwick- Edinburg Mental İyi Oluş Ölçeği (WEMİOÖ) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizleri IBM SPSS 22.0 istatiksel paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın tanıtıcı istatistikleri birim sayısı (n), yüzde (%), ortalama±standart sapma ( ) değerler ile gösterilmiştir. Kolmogorov Smirnow testi ile verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Kategorik değişkenlerin analizi Ki-kare testi ile yapılmıştır. ODEÖ ve WEMİOÖ ölçekleri için toplam puanları iki kategorili değişkenler için bağımsız örneklem t testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of determining the effects of music listened to in the third trimester of pregnancy on childbirth anxiety and mental wellbeing during pregnancy. The sample of the study consisted of two groups, one being the control group, included a total of 100 women with 50 in each group, who applied to the Sivas Numune Hospital Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic for the routine Non-Stress Test (NST), met the inclusion criteria and listened to music conducted. The data of the study was collected by face-to-face interview method using Personal Information Form, The Oxford Worries about Labour Scale (WALS) and Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale (WEMWBS) between 15 January 2019 and 15 June 2019. The analysis of the data obtained from the research was made using the IBM SPSS 22.0 statistical package program. The descriptive statistics of the study are shown with the number of units (n), percentage (%), mean±standard deviation ( ). It was determined that the data showed normal distribution with Kolmogorov Smirnov test graphs. Analysis of categorical variables was done with the chi-square test. Total scores for the WALS and WEMWBS scales were evaluated with the independent sample t-test for the two-category variables.