Ortaokul matematik öğretmenlerinin etkinlik tercihlerinde belirleyici olan olgular
Phenomena that are determinant in the activity preferences of secondary mathematics teachers
  1. Tez No: 782456
  2. Yazar: NUH ÖZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖZMANTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Etkinlik temelli öğretim ders uygulamalarında etkinlik kullanımını önceler ve öğrenme kazanımlarını bu etkinlikler üzerine inşa eder. Öğretmen rehberliğinde, belli bir öğrenme çıktısına erişmek için, öğrenciler tarafından gerçekleştirilen görevler olan etkinlikler, tasarım, uygulama, değerlendirme gibi farklı boyutlarıyla araştırmacıların ilgisini uzun zamandır çekmektedir. Etkinlik kavramını merkezine alan bu araştırma ortaokul matematik öğretmenlerinin etkinlik seçerken ve etkinlikleri kullanım tercihleri doğrultusunda sıralarken göz önünde bulundurdukları olguları belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaca ulaşmak için yöntem olarak çoklu durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada ele alınan durumlar aynı zamanda çalışmanın katılımcıları da olan ve derslerinde etkinlik kullandığı bilinen üç ortaokul matematik öğretmenidir. Çalışmada, araştırma grubu tarafından tasarım ilkeleri doğrultusunda geliştirilen 24 etkinlik hedefledikleri kazanımlarına göre üç gruba ayrılmış her katılımcıyla bir grup verilerek bunlar temelinde görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler 6 hafta boyunca haftada bir kez olacak şekilde devam etmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formları yardımıyla katılımcılardan elde edilen veriler, oluşturulan altı kişilik analiz incelenmiş ve katılımcıların değerlendirmelerini yansıtan anlam birimleri ortaya çıkarılmıştır. Bu analiz birimleri tematik analiz yöntemiyle ele alınmış ve öğretmenlerin etkinlik tercihinde etkisi olan olgular belirlenmiştir. Araştırma sonucunda bu olgular, ilişki durumları temel alınarak temalar altında toplanmıştır. Bu sonuçlara göre ortaokul matematik öğretmenlerinin etkinlik tercihini şekillendiren niteliklerin; dikkat yönetimi, uygulanabilirlik, öğretimsel fayda, materyal kullanımı, duyuşsal uyumluluk, kişisel ve eğitimsel geçmiş, kişisel yönelimler ve algılanan paydaş beklentileri olarak ifade edilen 8 tema altındaki toplamda 29 olgudan meydana geldiği tespit edilmiştir. Belirlenen bu olgular hem etkinlik tasarımcıları hem de uygulayıcıları tarafından etkinliklerin hazırlanması ve değerlendirilmesi kapsamında kullanılabilecek bütüncül bakış açısına sahip bir teorik çerçeve oluşturmaktadır. Bununla birlikte öğretmenlerin tercihlerinde hangi olgunun daha yaygın olarak ortaya çıktığını belirlemeye yönelik ileri araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Activity-based teaching prioritizes the use of activities in course applications and builds learning outcomes on these activities. Activities, which are tasks performed by students in order to reach a certain learning outcome under the guidance of teachers, have long attracted the attention of researchers with different dimensions such as design, implementation and evaluation. This research, which focuses on the concept of activity, was conducted to determine the facts that secondary school mathematics teachers consider when choosing activities and ordering activities in line with their usage preferences. In order to achieve this aim, the multiple case study method was used. The cases handled in the study are 3 secondary school mathematics teachers who are also participants in the study and are known to use activities in their lessons. In the study, 24 activities developed by the research group in line with the design principles were divided into three groups according to their targeted achievements, each participant was put to a group and interviews were conducted on the basis of these groups. The interviews continued once a week for 6 weeks. With the help of semi-structured interview forms, the data obtained from the participants were examined with the analysis team of six people, and the meaning units reflecting the evaluations of the participants were revealed. These analysis units were handled with thematic analysis method and the facts that had an effect on the teachers' activity preferences were determined. As a result of the research, these cases were gathered under themes based on their relationship status. According to these results, the qualifications that shape the activity preference of secondary school mathematics teachers consisted of a total of 29 cases under 8 themes expressed as attention management, applicability, instructional benefit, material use, affective compatibility, personal and educational background, personal orientations, and perceived stakeholder expectations. These identified facts constitute a theoretical framework with a holistic perspective that can be used by both event designers and practitioners in the preparation and evaluation of events. However, it is recommended to carry out further research to determine which phenomenon is more common in teachers' preferences.