Genç bayan voleybolcularda sekiz haftalık pliometrik antrenmanın kas kuvveti, sıçrama performansı, denge ve çeviklik üzerine etkisi
The effect of eight-week plyometric training on muscle strength, jumping performance, balance and agility in young female volleyball players
  1. Tez No: 782457
  2. Yazar: MUHAMMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİNE PÜNDÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Voleybolcularda uygulanan pliometrik antrenman yöntemi ve etkisi yaygın bir şekilde araştırılmaktadır. Bu çalışmada genç kadın voleybolcularda 8 haftalık pliometrik antrenmanın etkisi ve antrenman sonrasındaki kuvvet değerleri incelenmiştir. Çalışmaya 15-18 yaş aralığında (n=16) en az iki yıldır bu sporu yapan genç kadın voleybolcu katılmıştır. Sporculara 8 hafta pliometrik antrenman öncesi, sonrası ve antrenmandan sonra takip eden haftalardaki gelişim (1.2.3.4. hafta) çeşitli sıçrama, atlama ve denge testleri yapılarak değerlendirilmiştir. Uygulanan 8 hafta antrenman sonrasında yapılan ölçümler sonucunda, antrenman öncesi ölçümlere göre, durarak uzun atlama, sağ-sol bacak durarak uzun atlama, adapte edilmiş T- drill testinde anlamlı düzeyde negatif yönde düşüş tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The plyometric training method applied in volleyball players and its effect are widely researched. In this study, the effect of 8-week plyometric training and the strength values after training in young female volleyball players were investigated. Young female volleyball players between the ages of 15-18 (n=16) who have been doing this sport for at least two years participated in the study. The development of the athletes before and after 8 weeks of plyometric training and in the following weeks (1.2.3. ve 4. weeks) was evaluated by performing various jumping, jumping and balance tests. As a result of the measurements made after 8 weeks of training, a significant negative decrease was detected in the standing long jump, right-left leg standing long jump, and adapted T-drill test (p0.05).