Birleştirilmiş sınıflarda görev yapan öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlar: Bir anlatı araştırması
Challenges teachers working in multigrade classrooms: A narrative inquiry
  1. Tez No: 782468
  2. Yazar: BAHATTİN TABUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada birleştirilmiş sınıflarda görev yapan öğretmenlerin çalışırken neler yaşadıklarını ve bu süreçte karşılaştıkları sorunları ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Cevap aranan problem cümlesi“Birleştirilmiş sınıflarda görev yapan öğretmenlerin görevleri sırasında karşılaştıkları sorunlar nelerdir ve bu sorunlar karşısında ortaya koydukları çözümler nelerdir?”olarak belirlenmiştir. Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden anlatı araştırması deseninde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Gaziantep ili Şahinbey ilçesindeki birleştirilmiş sınıflarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Çalışma grubu kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları birleştirilmiş sınıflı okullarda görev yapan öğretmenlerin toplumsal önyargı, mesleki yalnızlık, iş yoğunluğu, işbirliği eksikliği vb. zorluklarla karşılaştıklarını göstermektedir. Araştırma sonucunda; birleştirilmiş sınıflarda görev yapan öğretmenlerin yaşadıkları zorlukları aşmada çevre desteği ile kişisel tecrübelerinden ve çabalarından yararlandıkları tespit edilmiştir. Yaşanılan sorunlara çözüm olarak; öğretmenlere özellikle lisans eğitimlerinde birleştirilmiş sınıflı okullar konusunda geniş/nitelikli eğitim verilmesi, üst yönetimin desteğinin arttırılması, işbirliğinin ve iletişimin önemi gibi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal what the teachers working in multigrade classes experienced while working and the problems they encountered in this process. The problem sentence for which an answer is sought is“What are the problems that teachers working in multigrade classes face during their duties and what are the solutions they put forward in the face of these problems?”has been determined. This study was carried out in the narrative research pattern, which is one of the qualitative research methods. The study group of the research consists of teachers working in multigrade classes in Şahinbey district of Gaziantep province in the 2022-2023 academic year. The study group was determined using the snowball sampling method. A semi-structured interview form was used as a data collection tool in the research. The data were analyzed by thematic analysis method. Research findings show that teachers working in multi-class schools have social prejudice, professional loneliness, workload, lack of cooperation, etc. shows that they are facing difficulties. As a result of the research; It has been determined that teachers working in multigrade classes benefit from environmental support, personal experiences and efforts in overcoming the difficulties they experience. As a solution to the problems experienced; results such as providing broad/qualified education to teachers on multi-class schools, especially in undergraduate education, increasing the support of senior management, and the importance of cooperation and communication have been achieved.