Bel ağrısı yaşayan hemşirelere uygulanan yoganın ağrı düzeyi ve fonksiyonel yetersizlikler üzerine etkisi
The effect of yoga applied to nurses with low back pain on pain level and functional disabilities
- Tez No: 782471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE MUZ, DOÇ. DR. HANİFE ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, hemşirelerde yoganın ağrı düzeyi ve fonksiyonel yetersizlikler üzerine etkisini değerlendirmek için randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi kriterlerine uyan 91 yoğun bakım hemşiresi ile yürütülmüştür. Çalışmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı, kurum izinleri ve katılımcıların bilgilendirilmiş olurları alınmıştır. Çalışmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan tanımlayıcı anket formu, Mcgill Melzack Ağrı Soru Formu (MASF), Oswestry Fonksiyonel Yetersizlik Skalası kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, ki-kare ve fisher exact testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental study to evaluate the effect of yoga on pain level and functional disabilities in nurses. The research was carried out with 91 intensive care nurses who met the working criteria in the intensive care units of Mersin City Training and Research Hospital. Ethics committee approval, institutional permissions and informed consent of the participants were obtained before the study could be conducted. The data of the study were collected using a descriptive questionnaire prepared by the researcher, Mcgill Melzack Pain Questionnaire (MASF), and Oswestry Functional Disability Scale.