Bina çatı üstü GES projesinin simülasyon yazılımı ile modellenmesi veüretim verileri ile mukayese yoluyla analizi
Modeling of building rooftop SPP project with simulation software and analysis by comparison with production data
  1. Tez No: 782472
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL TAŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünyada gün geçtikçe artan enerji ihtiyacını karşılamak adına birçok farklı enerji kaynağı kullanmak suretiyle yoğun bir üretim faaliyeti yürütülmektedir. Yaygın olarak kullanılan fosil yakıtların oluşum sürecine kıyasla çok daha hızlı bir şekilde tüketilmesi ve kullanımı sırasında neden olduğu çevresel etkiler, bilim insanlarını farklı enerji kaynaklarından yararlanmaya yöneltmiştir. Bu bağlamda yenilenebilir enerji kaynakları mantıklı bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynakları içinde önemli potansiyele sahip bir enerji kaynağıdır ve üretim teknolojileri hızla gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsü'nde bulunan bir bina çatısına yeni tesis edilmiş olan 64 kW gücündeki çatı üstü güneş enerji santralinin üretim verileri bir yıl boyunca izlenmiş, aynı zamanda PVSyst fotovoltaik sistemler simülasyon yazılımı ile sistemin bire bir modellemesi yapılarak simülasyon verileri ile gerçek veriler mukayese edilmiştir. Bir yıllık süre zarfında tesiste üretilen elektrik enerjisi 92,8 MWh olarak ölçülürken, simülasyon sonuçlarında bu değer 94,2 MWh olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to meet the increasing energy need in the world, an intensive production activity is carried out by using many different energy sources. The fact that the commonly used fossil fuels are consumed much faster than the formation process and the environmental effects caused during their use have led scientists to benefit from different energy sources. In this context, renewable energy sources come to the fore as a logical alternative. Solar energy is an energy source with significant potential among renewable energy sources and production technologies are rapidly developing and becoming widespread. In this study, the production data of the 64 kW rooftop solar power plant, which was newly installed on the roof of a building in Çanakkale Onsekiz Mart University Terzioğlu Campus, was monitored for one year, and at the same time, the simulation data was made by modeling the system one-to-one with the PVSyst photovoltaic systems simulation software and compared with actual data. While the electrical energy produced at the facility was measured as 92,8 MWh over a one-year period, this value was calculated as 94.2 MWh in the simulation results.