Üniversite öğrencilerinde kendini sabotaj, olumsuz değerlendirilme korkusu, öz-anlayış ve psikolojik esneklik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between self-handicapping, fear of negative evaluation, self-compassion and psychological flexibility
- Tez No: 782488
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin kendini sabotaj, olumsuz değerlendirilme korkusu, öz-anlayış ve psikolojik esneklik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaçla üniversite öğrencilerinin kendini sabotaj düzeyleri cinsiyet, sınıf düzeyi, yaş, fakülte, anne ve baba eğitim durumu açısından incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modeli doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde bir vakıf üniversitesinde öğrenim gören 691 (505 Kadın, 186 Erkek) üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Üniversite öğrencilerinden veri toplanması için“Kendini Sabotaj Ölçeği”,“Olumsuz Değerlendirilme Korkusu Ölçeği Kısa Formu”,“Öz-Anlayış Ölçeği”,“Kabullenme ve Eylem Ölçeği-II”ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizi; Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Pearson Korelasyon analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon analiziyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada öğrencilerin kendini sabotaj düzeylerinin, cinsiyet, sınıf düzeyi, yaş, fakülte, anne ve baba eğitim durumuna göre farklılık göstermediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between university students' levels of self-handicapping, fear of negative evaluation, self-compassion, and psychological flexibility. For this purpose, the self-handicapping levels of university students were examined in terms of gender, grade level, age, faculty, mother and father education status. The research was carried out in accordance with the relational screening model. The study group of the research consists of 691 (505 Female, 186 Male) university students studying at a foundation university in Ankara in the 2022- 2023 academic year. The“Self-Handicapping Scale”, the“Brief Fear of Negative Evaluation Scale”, the“Self-Compassion Scale”, the“Acceptance and Action Questionnaire-II”and the personal information form were used to collect data from university students. In the analysis of data in research; Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Pearson Correlation analysis and Multiple Linear Regression analysis were performed. In the study, it was concluded that the self-handicapping levels of the students did not differ according to gender, grade level, age, faculty, mother and father education status, there was no relationship according to the variable.