Abduh er-Râcihî ve bazı dilbilim konularına yaklaşımı
Abduh Al-Rajihi and his approach to some linguistics
- Tez No: 782499
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA IRMAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dilbilimin en önemli amacı, dilin işleyişini anlamak ve anlatmaktır. Arap coğrafyasında da dilbilim ilk olarak, Kur'ân'ı daha iyi anlamak, korumak ve anlatmak için gelişmiştir. Araştırmamız Abduh er-Râcihî'nin (1937-2010) dilbilimine dair bazı yorumlarını kapsamaktadır. Birinci bölümde kavramsal çerçeve, Râcihî'nin hayatı, eserleri ve dilbilimin Batıda ve Arap dünyasındaki yansımalarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde fıkhu'l-luga ve ilmu'l-luga kavramları Râcihî'nin görüşleri ile beraber ayrıntılı bir biçimde incelenmiş, Daha sonra, Ebu'l-Feth Osman b. Cinnî'nin (ö. 392/1002) yapmış olduğu dil tanımı, Râcihî'nin görüşleri ile birlikte analiz edilmiş, Bölümün sonunda ise dilin doğuşu meselesi ele alınmıştır. Ayrıca dilin gelişimi ve lehçeler konusu işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important aim of linguistics is to understand and explain the working of language. There is no doubt that the phenomenon of linguistics in the Arab geography first developed in order to better understand, preserve and explain the Qur'an. Our research includes Abduh Al-Rajihi's (1937-2010) views on linguistics. In the first part of our research, the conceptual framework, Al-Rajihi's life, works and the reflections of linguistics in the West and the Arab world are mentioned. In the second part, after examining the concepts of fiqhu'l-luga and ilmu'l-luga in detail together with Al-Rajihi's views, the language definition made by Ebu'l-Feth Osman b. Cinnî (392/1002) is analyzed together with Al-Rajihi's views. At the end of the chapter, researches about the birth of language and Râcihî's views are expressed. In addition, after making evaluations about the development of the language and its dialects within the framework of Al-Rajihi's views, Al-Rajihi's thoughts on the Arabic dialects in the Qur'anic recitations are presented.