Kirlilik faktörünün konut ısıtma devrelerindeki etkilerinin termodinamik incelemesi
Thermodynamic investigation on the effects of fouling factor for residantial heating system
- Tez No: 782500
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu çalışmada, konutlarda bireysel ısıtma sistemlerinde gerçekleşen kirlenmeye bağlı olarak, sistemin performans değişimi, enerji ve ekserji analiz metotları kullanılarak incelenmiştir. Analizlerde, 18°C, 20°C, 22°C ve 24°C olmak üzere dört farklı oda sıcaklığı dikkate alınmıştır. Isıtma sistemi radyatör devresi için, 0.1 mm, 0.3 mm, 0.5 mm, 0.7 mm, 1.0 mm ve 1.5 mm kalınlıklarda 6 farklı kirlenme durumu incelenmiştir. Isıtma sistemi kombi devresine ait eşanjör için, 0.1 mm, 0.3 mm, 0.5 mm, 0.7 mm, 1.0 mm ve 1.5 mm kalınlıklarda 6 farklı iç kirlenme, 0.1 mm, 0.2 mm, 0.3 mm, 0.4 mm ve 0.5 mm kalınlıklarda 5 farklı dış kirlenme durumları incelenmiştir. Buna göre, mevcut (temiz) durum da hesaba katılarak, ele alının tek bir oda sıcaklığı için 181 durumun, tüm oda sıcaklıkları dikkate alındığında ise toplam 724 durumun termodinamik açıdan değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of fouling on the performance of th residential heating system with a combi-boiler was invesitgated by energy and exergy methods. In the analysis, four different indoor temperature scales, namely 18°C, 20°C, 22°C and 24°C, were taken into account. Six different fouling thickness (0.1 mm, 0.3 mm, 0.5 mm, 0.7 mm, 1.0 mm, and 1.5 mm) were investigated for the radiator system. Six different inner fouling thickness (0.1 mm, 0.3 mm, 0.5 mm, 0.7 mm, 1.0 mm, and 1.5 mm) and five different outer fouling thickness (0.1 mm, 0.2 mm, 0.3 mm, 0.4 mm, and 0.5 mm) were investigated for the heat exchanger of the combi-boiler. In this regard, 181 different cases (including the clean case) were formed for the single inddor temperature. Totally, 724 cases were investigated from the thermodynamic points of view.