Katı ve sıvı basıncı konusuna yönelik simülasyon destekli tahmin gözlem açıklama etkinliklerinin öğrencilerin fizik öğrenme anlayışına etkisi
The effect of simulation aid estimated observation explanation activities on students' physics learning conception on solid and liquid pressure
  1. Tez No: 782501
  2. Yazar: EMİNE BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ERYILMAZ TOKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada katı ve sıvı basıncı konusuna yönelik simülasyon destekli Tahmin Gözlem Açıklama (SDTGA) etkinliklerinin 10. sınıf öğrencilerinin fizik öğrenme anlayışına etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Afyonkarahisar ilinde bulunan bir teknik ve meslek lisesinde 2021-2022 eğitim-öğretim yılında 10. sınıfta öğrenim gören 3 şubeden toplam 50 kişi oluşturmuştur. SDTGA etkinliklerini Deney 1 grubundaki öğrenciler bilgisayar kullanarak, D2 grubundaki öğrenciler sınıf ortamında akıllı tahta kullanarak gerçekleştirmişlerdir. D3 grubundaki öğrenciler ise SDTGA etkinliklerini kullanmadan mevcut öğretim sürecine devam etmiştir. Dersler aynı öğretmen tarafından yürütülmüş ve STDGA etkinlikleri 5 hafta sürmüştür. Veriler, uygulama öncesinde ve sonrasında Fizik Öğrenme Anlayışı Ölçeği (FÖAÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde korvaryans analizi (ANCOVA testi) yapılmıştır. Öğrencilerin fizik öğrenme anlayışı ölçeğinin genelinden elde ettikleri puanlar incelendiğinde SDTGA etkinliklerinin FÖA üzerinde etkili olmadığı söylenebilir. FÖAÖ alt boyutlarından elde edilen puanlar incelendiğinde“ezberleme”ve“sınava hazırlanma”alt boyutlarında D2 aleyhine;“anlama”, ve“yeni bakış açısı oluşturma”alt boyutlarında ise D2 lehine gruplar arasında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. D1 grubunda uygulanan yöntemin öğrencilerin alt düzey fizik öğrenme anlayışını geliştirmede, D2 grubunda uygulanan yöntemin öğrencilerin üst düzey fizik öğrenme anlayışını geliştirmede daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin aktif olabileceği ancak bireyselleştirilmemiş öğrenme ortamlarının öğrencilerin fizik öğrenme anlayışını olumlu yönde geliştirmede daha etkili olduğu söylenebilir. İşbirlikli öğrenme ortamlarının fizik öğrenme anlayışı üzerindeki etkisini nitel verilerle ortaya çıkarmaya yönelik çalışmaların yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the effect of simulation-supported Prediction Observation Explanation (SSPOE) activities on solid and liquid pressure on the conceptions of learning physics of 10th grade students. In the research, a quasi-experimental design with pretestposttest control group, which is one of the quantitative research methods, was used. The sample of the study consisted of 50 people from 3 branches studying in the 10th grade in a technical and vocational high school in Afyonkarahisar province in the 2021-2022 academic year. The students in the Experimental 1 (E1) group carried out the SSPOE activities using a computer, and the students in the E2 group performed the activities using a smart board in the classroom. The students in the E3 group continued the current teaching process without using the SSPOE activities. Lessons were conducted by the same teacher and SSPOE activities lasted for 5 weeks. The data were collected through the Conceptions Of Learning Physics (COLP) scale before and after the application. In the analysis of the data, analysis of covariance (ANCOVA test) was performed. When the scores obtained by the students from the overall conceptions of learning physics scale are examined, it can be said that the SSPOE activities are not effective on the COLP. When the scores obtained from the COLP scale sub-dimensions are examined, in the sub-dimensions of“memorization”and“preparation for the exam”; It was determined that there was a significant difference between the groups in favor of E2 in the sub-dimensions of“understanding”and“creating a new perspective”. It was determined that the method applied in the E1 group was more effective in developing the students' low-level conceptions of learning physics, and the method applied in the E2 group was more effective in developing the students' high-level conceptions of learning physics. It can be said that learning environments where students can be active but not individualized are more effective in improving students' conceptions of learning physics in a positive way. It is recommended to carry out studies to reveal the effect of cooperative learning environments on the conceptions of learning physics with qualitative data.