L-glutamik asit ilaveli yemler ile beslenen nil tilapya (O.niloticus)'larında büyüme ve besinsel kompozisyonun belirlenmesi
Determination of growth and nutritional composition of nile tilapias (O. niloticus) fed with L-glutamic acid supplemented feeds
- Tez No: 782511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAŞBOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, farklı seviyelerde L-Glutamik asit ilavesi yapılan yemlerle beslenen Nil tilapya (O.niloticus)'larında, gelişme performansı ve vücut kimyasal kompozisyonlarının belirlenmesine çalışılmıştır. Denemede 4 farklı grup yem; Kontrol grubu K (0% L-Glutamik asit), G1 (%1 L-Glutamik asit), G2 (%2 L-Glutamik asit) ve G3 (%3 L-Glutamik asit) olacak şekilde hazırlanmıştır. Bu amaçla, ortalama başlangıç ağırlıkları 4,86 g olan tilapya yavruları kontrollü koşullarda 12 adet fiber tanka (450L) 40'ar birey ve 3 tekerrürlü olacak şekilde stoklanmış ve deneme 60 günlük bir periyotta sürdürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the growth performance and body chemical composition of Nile tilapia (O.niloticus) fed with different levels of L-Glutamic acid supplementation. In the experiment, 4 different groups of feed were prepared; the control C (0% L-Glutamic acid), G1 (1% L-Glutamic acid), G2 (2% L-Glutamic acid) and G3 (3% L-Glutamic acid). For this purpose, tilapia fry with an average initial weight of 4.86 g were stocked into 12 fiber tanks (450L) with 40 individuals and 3 replications under controlled conditions, and the experiment was continued for a period of 60 days.