Pandemide e-ticaretin gelişimi ve e-ticarette pazarlama stratejilerinin ülke ekonomisine etkisi
The progress of e-commerce in the pandemic and the effect of marketing strategies in e-commerce on turkish economy
- Tez No: 782524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKÜN ORBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Economics, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Covid-19 olarak anılan koronavirüs pandemisi, ilk olarak Çin'in Vuhan bölgesinde ortaya çıkmıştır. İnsanlar arasında ivedilikle yayılmış ve sadece birkaç ay içinde dünya çapında on binlerce insan enfekte olmuştur. Salgının yayılması ve önlenmesi için alınan önlemler başta dünya ekonomisi olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki şirketleri de derinden etkilemiş ve ticaretin şeklini değiştirmiştir. Dünyanın bazı büyük şirketlerin üretimlerinin aksaması, mağazaların tüketici olmadan boş kalması ve malları için talebin işaretlenmesi gibi olumsuz etkileri olmuştur. Bu süreçte fiziki mağazalar, alınan önlemler ve müşteri tercihleri nedeniyle salgından olumsuz etkilenmiş, online perakendeciler ise satış hacimlerini artırarak müşteri kazanmıştır. Bireyler, salgın ortamında gereksinimlerini karşılamanın hızlı ve pratik yolu olan e-ticareti tercih etmeye başlamıştır. Bu anlamda, kargonun teslim alınması dışında fiziki etkileşimi minimize eden bir yöntem olan e-ticaret, salgın döneminde ürüne direkt erişim bakımından sadece sağlığa ilişkin değil, zaman ve enerji tasarrufu gibi gerekçelerle de oldukça önem kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı, bulaşıcı bir hastalık olarak kabul edilen COVID-19 pandemisinin e-ticaret üzerindeki etkisini ele almak ve COVID-19 pandemisi sırasında e-ticaretteki pazarlama stratejilerinin Türkiye ekonomisine etkilerini değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
The coronavirus pandemic, known as Covid-19, first emerged in the Wuhan region of China. It spread rapidly among humans, and in just a few months, tens of thousands of people worldwide were infected. The measures taken for the spread and prevention of the epidemic deeply affected companies all over the world, especially the world economy, and changed the way of trade. It has had negative effects such as the production disruption of some of the world's major companies, the stores being empty without consumers and the marking of demand for their goods. In this process, physical stores were adversely affected by the epidemic due to the measures taken and customer preferences, while online retailers increased their sales volumes and gained customers. Individuals have started to prefer e-commerce, which is a fast and practical way to meet their needs in the epidemic environment. In this sense, e-commerce, which is a method that minimizes physical interaction other than receiving the cargo, has gained importance in terms of direct access to the product during the epidemic period, not only for health reasons, but also for reasons such as time and energy savings. The aim of this study is to address the impact of the COVID-19 pandemic, which is accepted as an infectious disease, on e-commerce and to evaluate the effects of marketing strategies in e-commerce on the Turkish economy during the COVID-19 pandemic.