Beyaz Peynirlerde Staphlococcus aureus varlığı, enterotoksin ve antimikrobiyal direnç genlerinin belirlenmesi
Staphylococcus aureus in the presence of white cheese, determination of antimicrobial resistance gene and enterotoxin
  1. Tez No: 782535
  2. Yazar: SÜMEYYE NUR ARASOĞLU AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA MEHTAP TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, 2021 yılı Şubat-Mart ayları arasında Van ilinde satışa sunulan 50 adet paketli ve 50 adet açıkta (paketsiz) satılan olmak üzere, toplam 100 adet beyaz peynir örneklerinde S. aureus kontaminasyonu ve elde edilen izolatlarda enterotoksin varlığı ile antibiyotik dirençlilik profillerini belirlemek amacıyla yapıldı. Ayrıca oksasilin ve vankomisine karşı dirençli olan suşlarda bu antibiyotiklere ait direnç genlerinin varlığı araştırıldı. Çalışmada, PCR analizleri sonunda 50 adet açıkta satılan paketsiz beyaz peynir örneğinin 16'sında (%32) ve 50 adet paketli beyaz peynir örneğinin 8'inde (%16) S. aureus pozitif olarak belirlendi. S. aureus pozitif 24 adet beyaz peynir örneğinin analizi sonucunda 46 adet S. aureus izolatı elde edildi. İzolatların eritromisine (%6.52), gentamisine (%10.87), kloramfenikole (%6.52), trimethoprim-sülfamethoxazole (%2.37), rifampisine (%15.21), tetrasikline (%28.26), cefoxitine (%43.47) ve penisilin G (%34.78) 'ye karşı dirençli olduğu saptandı. Çalışmada izolatların eritromisine (%93.48), gentamisine (%89.13), kloramfenikole (%93.48), trimethoprim-sülfamethoxazole (%97.83), rifampisine (%84.79), tetrasikline (%71.74), cefoxitin (%56.53) ve penisilin G (%65.22) 'ye duyarlı bulundu. Ayrıca elde edilen 46 S. aureus izolatının oksasilin ve vankomisin antibiyotik dirençlilikleri, minimal inhibisyon konsantrasyon (MIC) yöntemi ile incelenmiş olup, MIC değerlendirme sonuçlarına göre izolatların hiçbiri oksasiline (%0) dirençli bulunamadı. İzolatların %47.82'sinin ise vankomisine karşı dirençli olduğu tespit edildi. Çalışmada kullanılan 10 antibiyotik çeşidinin 9 una karşı izolatlar direnç gösterdi. Direnç genlerinin de incelendiği çalışmada 46 adet S. aureus izolatından 3 tanesinin (%13.6) mecA, 6 tanesinin (%27.2) mecC, 1 tanesinin (% 2.17) hem mecA hem de mecC genini taşıdığı saptandı. Enterotoksin gen varlığının da incelenmesi sonucu 46 S. aureus suşundan 1'i paketli 1'i paketsiz beyaz peynir örneğine ait olmak üzere 2'sinde sed geni tespit edildi. Çalışmada elde edilen bulgular literatürde var olan değerlerle karşılaştırıldı. Yapılan analizler sonucunda piyasada satılan beyaz peynirlerde tespit edilen S. aureus varlığı, beyaz peynirlerin hijyenik kalitelerinin kötü olduğunun göstergesidir. Aynı zamanda bu izolatların antibiyotik dirençliliğinin yüksek olması ve bazılarında direnç geni varlığı, bu tür gıdalardan insanlara dirençli türlerin geçmesine ve beşeri hekimlikte hastalıkların tedavilerini zorlaştırmasına neden olmaktadır. Bu durum günümüzde ve gelecekte büyük bir halk sağlığı problemine yol açabilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the S. aureus contamination and the presence of enterotoxins in the obtained isolates and antibiotic resistance profiles in a total of 100 white cheese samples, 50 of which were packaged and 50 of which were sold unpackaged, sold in the province of Van between February and March 2021. In addition, the presence of resistance genes for these antibiotics was investigated in strains resistant to oxacillin and vancomycin. In the study, S. aureus was determined positive in 16 (32%) of 50 unpackaged white cheese samples and 8 (16%) of 50 packaged white cheese samples as a result of PCR analysis. 46 S. aureus isolates were obtained as a result of the analysis of 24 S. aureus-positive white cheese samples. The isolates were found to be resistant to erythromycin (6.52%), gentamicin (10.87%), chloramphenicol (6.52%), trimethoprim-sulfamethoxazole (2.37%), rifampicin (15.21%), tetracycline (28.26%), cefoxitin (43.47%), and penicillin G (34.78%). In the study, the isolates were found to be sensitive to erythromycin (93.48%), gentamicin (89.13%), chloramphenicol (93.48%), trimethoprim-sulfamethoxazole (97.83%), rifampicin (84.79%), tetracycline (71.74%), cefoxitin (56.53%), and penicillin G (65.22%). In addition, oxacillin and vancomycin antibiotic resistances of 46 S. aureus isolates were examined by minimal inhibition concentration (MIC) method, and none of the isolates were found resistant to oxacillin (0%) according to the MIC evaluation results. It was found out that 47.82% of the isolates were resistant to vancomycin. The isolates showed resistance to 9 of the 10 antibiotic types used in the study. The resistance genes were also examined in this study, it was found that 3 (13.6%) of 46 S. aureus isolates carried mecA, 6 (27.2%) mecC, and 1 (2.17%) carried both mecA and mecC genes. The resistance genes were also examined in this study, it was that 3 (13.6%) of the isolates found to be resistant to vancomycin carried the mecA gene while 6 of them (27.2%) carried the mecC gene. As a result of the examination of the presence of enterotoxin gene, sed gene was detected in 2 of 46 S. aureus strains, one of them was packaged and the other one was unpackaged white cheese. The findings obtained in the study were compared with the values available in the literature. Our analyses showed that the presence of S. aureus detected in the white cheeses sold in the market indicates that the hygienic quality of the white cheeses is poor. At the same time, the high antibiotic resistance of these isolates and the presence of resistance genes in some of them cause the transmission of resistant strains to humans from such foods and complicate the treatment of diseases in human medicine. This may cause a major public health problem today and in the future.