İskemi-Reperfüzyon hasarlı rat ovaryumunda albümin uygulamasının sitokrom-c1 üzerindeki etkilerinin incelenmesi.
Investigation of the effect of albumin administration on cytochrome-c1 in ischemia-reperfusion damaged rat ovary.
  1. Tez No: 782536
  2. Yazar: ALİ ALPER KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEYİT ALİ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma rat ovaryumunda gerçekleştirilen iskemi-reperfüzyon modelinde albümin uygulamasının biyokimyasal, histolojik ve immünohistokimyasal yöntemler kullanılarak incelenmesini amaçlamıştır. Çalışmamızda 32 adet, 8-12 haftalık Wistar albino dişi rat kullanıldı. Deney hayvanları rastgele 4 gruba ayrıldı. Bu gruplar kontrol, iskemi-reperfüzyon, SF ve albümin olarak belirlendi. Kontrol grubunda sağlıklı ovaryum dokuları bilateral alındı. Kontrol grubu hariç diğer gruplara bilateral ovaryumlara 2 saatlik iskemi ve 2 saatlik reperfüzyon uygulaması gerçekleştirildi. Albümin grubunda reperfüzyondan 30 dk önce intraperitoneal 12,5 ml/kg albümin (2,5 g/kg, %20'lik albümin), SF grubunda ise albümin uygulamasıyla aynı hacimde (12,5 ml/kg) reperfüzyondan 30 dk önce intraperitoneal serum fizyolojik uygulandı. İki saatlik reperfüzyon sonrasında bu üç gruptan da ovaryumlar bilateral olarak alındı. Tüm dokular histolojik ve immünohistokimyasal incelemeler için %10'luk formaldehite konuldu. Biyokimyasal analizler için tüm hayvanlardan alınan kan örnekleri de uygun tüplere alınıp serumları elde edildikten sonra -20oC'de saklandı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of albumin application on ischemia-reperfusion in the rat ovary by using biochemical, histological and immunohistochemical methods. In our study, 32 female Wistar albino rats (8-12 weeks old) were used. Experimental animals were randomly divided into 4 groups. These groups were determined as control, ischemia-reperfusion, placebo and albumin. In the control group, healthy ovarian tissues were taken bilaterally. Except for the control group, 2 hours of ischemia and 2 hours of reperfusion were applied to the bilateral ovaries in the other groups. In the albumin group, 12,5 ml/kg albumin (2,5 g/kg, 20% albumin) albumin was administered intraperitoneally 30 minutes before the reperfusion, and same volume of saline (12,5 ml/kg) in albumin group was administered intraperitoneally to placebo group 30 minutes before the reperfusion. After 2 hours of reperfusion, ovaries were taken bilaterally from these three groups. Taken tissues were put into 10% formaldehyde for histological and immunohistochemical examinations. Serum of blood samples was obtained from all animals was put into appropriate tubes and stored at -20oC for biochemical analysis.