Hemşirelerde covıd-19 tükenmişliği ve merhamet yorgunluğu arasındaki ilişki
The relationship between covid-19 burnout and compassion fatigue in nurses
  1. Tez No: 782537
  2. Yazar: BARAN CESUR SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BOSTANCI DAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma ''hemşirelerde COVID-19 tükenmişliği ve merhamet yorgunluğu arasındaki ilişki"yi belirlemek amacıyla kesitsel ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmada 384 hemşireye ulaşılmıştır. Mart-Haziran 2021 tarihlerinde araştırma, konunun hassaslığı, aynı anda birden çok kişiye kolayca ulaşılabilme açısından çevrimiçi anketler aracılığıyla yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu, COVID-19 Tükenmişlik Ölçeği, Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği (MY-KÖ) kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS-25.0'de analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin %77,3'ünün kadın ve %67,4'ü lisans mezunudur. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 27,79 5,96 dır. COVID-19 salgını süresince %50,5'inin stres düzeyi, %64,1'inin tükenmişlik düzeyi yüksek olarak değerlendirilmiştir. %81,5'inin merhamet yorgunluğu hissettiği belirlendi. COVID-19 Tükenmişlik Ölçeği puan ortalamasının 32,79±10,20 ve Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği puan ortalamasının 61,15±29,65 olduğu görüldü. Kadınların erkeklere göre COVID-19 Tükenmişlik Ölçeği, İkincil Travma Alt Ölçeği ve Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği puan ortalamalarının daha yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was done as a sectional and relationship seeker to determine the 'relationship between COVID-19 exhaustion and compassion fatigue in nurses'. In the study, 386 nurses were reached. Between March and June 2021, the research was conducted online due to the sensitivity of the subject and the ability to easily reach multiple people at the same time. were conducted through questionnaires. Survey form as data collection tool, COVID-19 Burnout Scale, Compassion Fatigue Short Scale (CF-SS) were used. The research data were analyzed in SPSS-25.0 (Statistical Package for Social Sciences). Of the nurses participating in the study, 77.3% were women and 67.4% have a bachelor's degree. The average age of the nurses participating in the study is 27,79 5,96. During the COVID-19 pandemic, the stress level of 50.5% and the burnout level of 64.1% were evaluated as high. 81.5% were determined to feel compassion fatigue. It was seen that the mean score of the COVID-19 Burnout Scale was 32.79±10.20 and the mean score of the Compassion Fatigue Short Scale was 61.15±29.65. It was determined that women's COVID-19 Burnout Scale, Secondary Trauma Subscale and Compassion Fatigue Short Scale score averages were higher than men.