Investigation of the effect of titanium dioxide nanoparticles on DNA damage in human embryonic lung cells
Titanyum dioksit nanopartiküllerinin insan embriyonik akciğer hücrelerinde DNA hasarı üzerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 782546
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY OLTULU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Farmasötik Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 63
Özet
Nanomateryallerin kullanımı günümüzde gittikçe artmaktadır ve oluşturabilecekleri sağlık riskleri hakkındaki endişe duyulmaktadır. Günümüzde nanopartiküller, biyo sensörlerin, güneş pillerinin, foto detektörlerin, seramiklerin ve nano jeneratörlerin üretiminde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Çalışmamızda titanyum dioksit nanopartiküllerinin HEL 299 / An1 insan embriyonik akciğer hücre hattında sitotoksik etkisi ve oksidatif DNA hasarı oluşturmasının araştırılması amaçlanmıştır. Brokit yapıdaki nanotitayum dioksit nanopartiküllerinin sitotoksik etkisi MTT testi ile belirlenmiştir. Hücrelerin yarısını öldüren değer 24 saat maruz kalma grubunda 25,93 µM ve 48 saat değeri ise 0,054 µM olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of nanomaterials is increasing day by day and there is concern about the health risks they may pose. Today, nanoparticles are used extensively in the production of biosensors, solar cells, photodetectors, ceramics, and nano generators. In our study, it was aimed to investigate the cytotoxic effect and oxidative DNA damage of titanium dioxide nanoparticles in HEL 299 / An1 human embryonic lung cell line. The cytotoxic effect of nanotitaium dioxide nanoparticles in brookite structure was determined by MTT test. The value that killed half of the cells was determined as 25,93 µM in the 24-hour exposure group and 0,054 µM in the 48- hour group.