Okul öncesi öğretmenlerinin kapsayıcı eğitime yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of preschool teachers' attitudes towards inclusive education
  1. Tez No: 782547
  2. Yazar: BUKET ERÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ÜNAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ YURDAGÜL GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kapsayıcı eğitim, eğitimi tüm bireyler için uygun hale getirmeyi ve gerekli düzenlemeleri yaparak eğitimde fırsat eşitliği sağlamayı amaçlamaktadır. Kapsayıcı eğitimin başarıya ulaşması için eğitimin aileden sonraki ilk basamağı olan okul öncesi eğitim kurumları önem arz etmektedir. Okul öncesi öğretmenlerinin kapsayıcı eğitime yönelik olumlu veya olumsuz tutumlarının, bireyin sonraki eğitim basamaklarına uyumunu etkileyeceği düşünülmektedir. Bu çalışmada okul öncesi öğretmenlerinin kapsayıcı eğitime yönelik tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri içinde yer alan araştırma modellerinden olan tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın pilot ve son uygulamasına Trabzon ili Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı anaokullarında çalışan ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden okul öncesi öğretmenleri dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen 17 madde ve dört alt boyuttan oluşan“Kapsayıcı Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği”ve katılımcıları tanımak için“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; kapsayıcı eğitime yönelik öğretmen tutumlarının yaş, kıdem yılı ve kapsayıcı eğitimle ilgili eğitim alma durumuna göre çeşitli alt boyutlarda farklılaştığı görülmüştür. Öğretmen tutumlarının sınıf mevcudu ve dezavantajlı yakını olma durumu açısından farklılaşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Inclusion education aims to make it suitable for all individuals and to take advantage of the opportunity in educaiton by making the necessary arrangements. Preschool education institutions, which are the first step of education after the family, are important fort he possibility of inclusive education to take place. It is thought that the positive or negative attitudes of preschool teachers towards inclusive education will affect the integration of the individual into the next education steps. In this study, the attitudes of preschool teachers towards inclusive education were examined in terms of various variables. Scanning model was used in the research. Preschool teachers working in kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in Trabzon province and voluntarily accepting to participate were included in the pilot and final practice of the study. As a data collection tool in the research, the“Attitude Scale Towards Inclusive Education”consisting of 17 items and four factor was used by the researcher, and the“General Information Form”was used to learn about its users. According to the research findings; variables in which teachers' attitudes towards inclusive education differ are age, years of seniority and being educated about inclusive education.