Beden eğitimi ve spor eğitimi alan üniversite öğrencilerinin bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determining the attitudes of university students receiving physical education and sports education towards information and communication technologies
  1. Tez No: 782560
  2. Yazar: MUHAMMED BARAN KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, betimsel tarama modeli ile anket yöntemi kullanılarak günlük hayatımızdaki kullanımı giderek artan bilgi ve iletişim teknolojilerinin (BİT), sosyo-ekonomik yapıları farklı üniversite öğrencilerinin bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik tutumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi alan üniversite öğrencilerin bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanma düzeylerini belirlemek amacıyla Günbatar (2014) tarafından geliştirilerek, geçerlilik ve güvenirlilik analizi yapılan“Bilgi ve İletişim Teknolojileri Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini; Türkiye'de spor eğitimi veren üniversitelerde eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklemini ise Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan üniversitelerin Kafkas Üniversitesinden 166 öğrenci, Iğdır Üniversitesinden 172 öğrenci ve Ardahan Üniversitesinden ise 164 öğrenci, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarının Beden Eğitimi ve Spor öğretmenliği, Antrenörlük Eğitimi ve Spor Yöneticiliği bölümlerinde eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Beden Eğitimi ve Spor eğitimi alan üniversite öğrencilerinin teknolojinin beden eğitimine entegrasyonuna yönelik inanç, görüş, algı ve tutumlarının belirlenmesinin yüksek öğrenimde hali hazırda eğitim gören öğrencilerle sağlanmasıdır. Araştırmanın birinci bölümünde bilgi ve iletişim teknolojileri ile ilgili literatür taramaları yapılmıştır. İkinci bölümde ise tutum ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programında değerlendirilmiştir. Spor eğitimi alan üniversite öğrencilerinin bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik tutumlarının faktör analizine uygunluğunu değerlendirmek için Kaiser- Meyer-Olkin (KMO) testi ve Barlett testi yapılmıştır. Çoklu grupların karşılaştırılmasında Varyans Analizi (İleri analiz olarak varyansların homojen olduğu durumlarda LSD, olmadığı durumlarda Dunnet C kullanılmıştır). İç Geçerlilik Cronbach α kat sayısı ile, verilerin normallik dağılımı Kurtosis ve Skewness katsayıları ile, verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, one-way Anova, bağımsız gruplarda ise t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was conducted to determine the attitudes of university students with different socio-economic structures towards information and communication technologies, using information and communication technologies (ICT), which is increasingly used in our daily life, by using descriptive survey model and survey method. The“Information and Communication Technologies Attitude Scale”, developed by Günbatar (2014) and analyzed for validity and reliability, was used to determine the level of use of information and communication technologies by university students receiving Physical Education and Sports Education. The universe of the research; It consists of students studying at universities that provide sports education in Turkey. The sample consists of 166 students from Kafkas University, 172 students from Iğdır University and 164 students from Ardahan University, students studying in Physical Education and Sports Teaching, Coaching Education and Sports Management departments of Physical Education and Sports Schools of universities located in the Eastern Anatolia Region of Turkey. The aim of this study is to determine the beliefs, opinions, perceptions and attitudes of university students who receive Physical Education and Sports education towards the integration of technology into physical education with students who are currently studying in higher education. In the first part of the research, literature review about information and communication technologies was made. In the second part, the attitude scale was used. The data obtained were evaluated in the SPSS 22.0 package program. The Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) test and the Barlett test were conducted to evaluate the suitability of the attitudes of university students receiving sports education towards information and communication technologies for factor analysis. Analysis of Variance in the comparison of multiple groups (LSD was used in cases where variances were homogeneous, Dunnet C was used in cases where they were not). Internal Validity Cronbach α coefficient, normality distribution of the data, Kurtosis and Skewness coefficients, frequency, percentage, mean, standard deviation, one-way Anova, and t-test for independent groups were used in the analysis of the data.