Beden eğitimi ve spor yüksekokulu birinci sınıf öğrencilerinin akademik başarıları üzerine bir araştırma
A reasearch about academical success of first year students in physical education and sports academy
  1. Tez No: 63583
  2. Yazar: NEVAL KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİM AKGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ill ÖZET Bu araştırmada, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Birinci sınıf öğrencilerinin mezun olunan okul, diploma notu, ÖSS puanları, Yetenek Giriş Sınav puanları, birinci ve ikinci yarıyıl teorik ve uygulamalı derslerden aldıkları akademik başarı puanları incelenmiştir. Ayrıca kişisel bilgi formu hazırlanarak bu araştırmanın örneklemini oluşturan 232 öğrenciye uygulanmış t ir. Tarama türündeki bu arştırmada elde edilen veriler frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve satandart kaymalar halinde tablolaştırılmıştır. Anlamlılık düzeyleri Chi-kare, T Testi, F Testi yöntemleri ile farkın kaynağı ise Range Testi ( Newman -Keul s) ile analiz edilmiştir. Bu araştırmaya göre; * Yetenek Giriş Sınavında 80 puan ve üzerinde alan öğrenciler birinci sınıf teorik ve uygulamalı derslerde daha başarılı oldukları anlaşılmaktadır. * Anneleri üniversite mezunu olan ve ailelerinin aylık geliri 50 milyon TL ya kadar olan öğrenciler teorik ve uygulamalı derslerde daha başarılı oldukları anlaşılmaktadır. * Erkek öğenciler Yetenek Giriş Sınavı puanı açısından Kız öğrencilerden daha başarılı oldukları görülmüştür. * ÖSS puanı yüksek olan öğrencilerin Yetenek Giriş Sınavlarında da başarılı oldukları anlaşılmaktadır..../IV * Birinci öğretim öğrencilerinin Yetenek Giriş Sınavlarında ve Birinci sınıf uygulamalı derslerde ikinci öğretim öğrencilerinden daha başarılı oldukları görülmüştür. * Öğrencilerin mezuniyet dereceleri ile ÖSS puanları ve birinci sınıf teorik dersleri arasında; ÖSS puanı ile Yetenek Giriş Sınav puanı arasında; Yetenek Giriş Sınavı ile birinci sınıf uygulamalı dersler arasında; birinci sınıf teorik ve uygulamalı derslerin ortalamaları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur..../
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In this Ph. D thesis, first year students of Phi- sical Education and Sports Academy are studied in respect to their succes levels for the topics below: -graduation degree of previous shool, -OSS points, -Ability points of entrance, -Academical success points for the first and second se mesters. In addition; for personal inquiry forms has been prepared and applied to 232 Students who were the sample group of the investigation. The results being obtained from this scanning ty pe study; are tabulated in respect to frequency, percentage, aritmetic average and standart deviation. Meaningfullness tests have been analysed by chi-square test, T-Teste, F-Test methots and the source of difference has been analysed by Range-Test { Newman -Keul s ). The following results have been obtained from this study: -The students having a point higher then 80, are more suc- cesful in the theorical and practical lessons of first year... /..VI -The students whom their mothers have high- school graduo- atin degree, and the students whose famlies have incame ange up rto 50 000 000 TL, are more succesful in theorical and racti- cal plessons. -Male students are more succesful than female students in respect to the ability points of entrance. -The students having a higher OSS point, are succesful in ability examination too. -In the ability points of entrance and in the first year practical lessons, the First -Education students are more suc cessful than the Second- Education students. -It has been found that there is a meaningfull relation between : a) The graduation degree and OSS points, b)The graduation degree and first year theorical lessons, c)OSS points and the ability points of etrance, d) Ability points of entrance and first year practical lessons, e)The avarage of theorical and practical lessons in first year..../...