Sensory congruity/incongruity: A semantic analysis on visual and auditory evaluation of alarm clocks
Duyusal uyum/uyumsuzluk: Alarmlı saatlerin görsel ve işitsel değerlendirilmesi üzerine semantik bir inceleme
- Tez No: 292118
- Danışmanlar: DR. H. HÜMANUR BAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasında, alarmlı saatlerin görsel ve işitsel değerlendirilmesinden yola çıkılarak duyusal uyum/uyumsuzluk araştırılmıştır. Çalışmada, alarmlı saatlerin görsel ve işitsel değerlendirilmesi için öncelikle literatürden yararlanılmış, daha sonra semantik diferansiyel olarak adlandırılan bir yöntem ile kullanıcı araştırmasına dayanan bir deney hazırlanmıştır. Bu deneyde, atanmış sesler (intentional sounds) kullanılmıştır. Kullanıcı algısında görsel ve işitsel duyular arasındaki uyum/uyumsuzluk 'a işaret eden alarmlı saat karakteristikleri bulunmuş ve alarmlı saat biçimleri ve alarmlı saat sesleri arasındaki eşleştirmelere ilişkin, katılımcıların yaptıkları açıklamalar incelenmiştir. Sıfat çiftlerinin kullanımı kantitatif bilgiye dönüştürülmüş ve istatiksel olarak incelenmiştir. Sıfat çiftlerinin kullanımındaki önemli bulgular yorumlanmış, karşılaştırmalı olarak her alarm saatine ve her alarm saatinin en uyumlu bulunduğu alarm sesine, karakteristik özelliklerin atanmaları tartışılmıştır. Son olarak, alarmlı saatler görsel karakteristiklerine bağlı olarak; sesler ise işitsel özelliklerine bağlı olarak, karşılaştırmalı şekilde grafik üzerinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the visual and auditory sensory congruity/incongruity in alarm clocks was investigated. For the visual and auditory evaluation of alarm clocks, first a literature review has been provided and then an experiment based on user response was set up by incorporating a semantic differential survey. In this experiment, intentional sounds were used particularly and it is gained information about the congruity/incongruity of alarm clock characteristics across visual and auditory sensory modalities. The participants? comments on their associations between alarm clock forms and alarm clock sounds were examined. Quantitative data was extracted from the adjective scales used in the semantic differential scale and statistically analysed. Significant findings on adjective scales were interpreted. With respect to each alarm clock and its best fitting sound, attributions of characteristics were comparatively discussed. Finally, the alarm clocks due to their visual characteristics; the sounds due to their auditory characteristics were respectively illustrated.