Çocuğu karaciğer transplantasyonu olan annelerin kırılganlık algısı, bakım yükü ve etkileyen faktörler
Vulnerability perception of mothers with children with liver transplantation, burden of care and affecting factors
  1. Tez No: 782647
  2. Yazar: ÇİLEM PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT AKGÜN KOSTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma çocuğu karaciğer transplantasyonu olan annelerin kırılganlık algısı, bakım yükü ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak, Mart 2022- Mayıs 2022 tarihleri arasında İstanbul'da özel bir hastanenin Pediatri Polikliniğinde yürütülmüştür. Araştırmaya çocuğu karaciğer transplantasyonu olmuş, nakil üzerinden en az üç ay süre geçmiş olan, herhangi bir iletişim problemi olmayan 82 anne dahil edilmiştir. Araştırma sonucunda, annelerin Kırılganlık Ölçeği puanlarına göre %64,6'sının (n=53) çocuklarını kırılgan, %35,4'ünün (n=29) kırılgan algılamadığı saptandı. Annelerin Bakım Yükü Ölçeği puan ortalamaları 39,28±17,45 bulundu, %18,3'ünün az/hiç yükünün olmadığı, %34,1'inin hafif/orta yük, %32,9'unun orta/ileri yük ve %14,7'sinin ise aşırı yük grubunda olduğu belirlendi. Annelerin bakım yükü ile kırılganlık algıları arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişki saptandı. Annelerin bakım yükünü, anne eğitimi düzeyi ve eş eğitim düzeyi, kırılganlık algılarını yaşanılan bölge, çalışma durumu, çocuğun bakımında yardımcı olan kişi varlığı etkiledi.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a descriptive study in the Pediatrics Polyclinic of a private hospital in Istanbul between March 2022 and May 2022 in order to determine the vulnerability perception, care burden and affecting factors of mothers whose child had liver transplantation. Eighty-two mothers whose children had liver transplantation, at least three months after transplantation and who had no communication problems were included in the study. As a result of the research, it was determined that 64.6% (n=53) of the mothers did not perceive their children as fragile, and 35.4% (n=29) did not perceive their children as fragile, according to the Vulnerability Scale scores. Mothers' Care Burden Scale mean score was 39.28±17.45, 18.3% had little/no burden, 34.1% had light/moderate burden, 32.9% had moderate/high burden and 14.7% were determined to be in the overload group. A moderately significant positive correlation was found between mothers' burden of care and their perceptions of vulnerability. Mother's care burden, mother's education level and spouse's education level, vulnerability perceptions were affected by the region of residence, employment status, and the presence of a helping person in the care of the child