Değişim aşamalarına dayalı motivasyonel görüşmelerin hemşirelik öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı düzeylerine etkisi
The effect of motivational interviews based on change stages on the digital game addiction levels of nursing students
  1. Tez No: 782656
  2. Yazar: FİDAN BALKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA KOCATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma, değişim aşamalarına dayalı motivasyonel görüşmenin hemşirelik öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla randomize, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde okuyan öğrenciler arasından dijital oyun bağımlısı olduğu tespit edilen 100 öğrenci arasından güç analizi sonuçlarına göre randomize olarak seçilen 62 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri 16 Mart 2021-3 Haziran 2022 tarihleri arasında, Kişisel Bilgi Formu, Değişim Aşamaları Anket Formu ve Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği-7 aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler ki-kare analizi, Bağımlı gruplarda t testi, Bağımsız gruplarda t testi analizleri kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p0.05). Motivasyonel görüşme sonrasında, öğrencilerin dijital oyun oynama sıklığı deney ve kontrol grupları arası karşılaştırıldığında içinde bulunduğu değişim aşamaları yönünden aralarında anlamlı fark olmadığı, ancak deney grubundaki öğrencilerin değişim aşamalarına göre dijital oyun oynama sıklığının olumlu yönde değişim gösterdiği, ancak son testte kontrol grubundaki değişimin olumsuz yönde olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, motivasyonel görüşmelerin hem dijital oyun bağımlılığını azaltmada hem de değişim aşamalarına göre dijital oyun oynama sıklığını olumlu yönde değiştirmede etkili olduğu ortaya çıkmıştır. dijital oyun bağımlılığı konusunda üniversite öğrencilerine yönelik farkındalık çalışmalarının yapılması, dijital oyun bağımlılığı konusunun eğitim müfredat programlarında yer alması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in a randomized, pretest-posttest control group quasi-experimental design in order to determine the effect of motivational interview based on change stages on the digital game addiction levels of nursing students. The research was carried out with 62 students randomly selected according to the results of power analysis among 100 students who were found to be addicted to digital games among the students studying at Sivas Cumhuriyet University Faculty of Health Sciences Nursing Department in the 2021-2022 academic year. Research data were collected between March 16, 2021 and June 3, 2022, using Personal Information Form, Stages of Change Questionnaire and Digital Game Addiction Scale-7. In the evaluation of the data, descriptive statistics chi-square analysis, t test in dependent groups, t test analysis in independent groups were used. The significance level was taken as p0.05). After the motivational interview, when the frequency of playing digital games of the students was compared between the experimental and control groups, there was no significant difference between them in terms of the stages of change they were in, but the frequency of playing digital games of the students in the experimental group showed a positive change according to the stages of change, but the change in the control group in the post-test was negative. determined. As a result of the research, it has been revealed that motivational interviews are effective both in reducing digital game addiction and in positively changing the frequency of digital game playing according to the stages of change. It is recommended that awareness studies be carried out for university students on digital game addiction and that digital game addiction should be included in the education curriculum.