İklim değişikliği ve tarım sektörü: Mudurnu ilçesi çiftçilerinin iklim değişikliği algısı ve uyum stratejileri
Climate change and agriculture sector: Climate change perception and adaptation strategies of Mudurnu district farmers
  1. Tez No: 782682
  2. Yazar: GÜL BABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL ŞİRİN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
İklim değişikliği, dünyadaki canlı yaşamı üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Bu etkiler, doğa faktörler ve beşeri (insan) faktörleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu etkileri tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir ancak insan kaynaklı etkilerin azaltılması veya doğal çevre ile uyumlu hale getirilmesi gereklidir. İklim değişikliği azaltım veya uyum politikaları tarım sektörü başta olmak üzere tüm sektörler için önemlidir. Tez çalışmasında, tarım sektörü ve iklim değişikliğinin karşılıklı ilişkisi üzerine Bolu ili Mudurnu ilçesinde 400 çiftçi ile yüz yüze bir anket çalışması yapılmıştır. Söz konusu anket ile çiftçilerin, sıcaklık ve yağmur düzeylerinde farklılık gözlemleyip gözlemlemedikleri, kullandıkları sulama yöntemleri ve iklim değişikliğine etki düzeyi hakkında düşünceleri, iklim değişikliği etkilerinin azaltımı veya uyumu için alacakları önlemlerin neler olabileceği araştırılmak istenmiştir. Tez çalışmasının ve anketin temel problemi olan iklim değişikliği azaltım veya uyum politikaları doğrultusunda, devlet tarafından uygulanması hedeflenen politikalar kapsamında, çiftçilere bir vergi uygulaması getirilmesi durumunda çiftçilerin bu vergiyi ödemeye isteklilik durumları belirlenmeye çalışılmış ve anket sonucunda pek çok çiftçinin tarımsal üretimde iklim değişikliğinin azaltım veya uyum için bir ödeme yükü altına girmek istemediği bulgusuna ulaşılmıştır. Çiftçilerin, ödeme yapmak istememesinin en önemli nedeni olarak yüksek girdi maliyetleri ve desteklerin yetersizliği olduğu belirlenmiştir. Girdi fiyatlarının yüksek olması sonucunda çiftçiler düşük gelirler elde etmektedir. Tarım dışı sektörlerde gelir elde edebilecek iş alanlarının olmaması ve çevreye duyarlı sulama yöntemlerinin kullanılmaması iklim değişikliğine uyum önünde engeller olarak göze çarpmaktadır. Bununla birlikte, çiftçilerin iklim değişikliği hakkında duyarlılığı ve bilgilerini olduğu da anketin bir diğer sonucudur. Çalışma sonucunda çiftçilerin iklim değişikliği hakkında ön bilgileri olduğu belirlense de politika yapıcıların tarımda iklim değişikliğine uyum için kapsayıcı ve kolaylaştırıcı bir yaklaşıma sahip politikalara ihtiyacın olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Benzer şekilde, politikaların, çiftçiler tarafından anlaşılır, ulaşılabilir ve uygulanabilir olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change directly affects the life on Earth. These effects arise as a result of natural factors and human factors. It is not possible to completely eliminate these effects, but it is necessary to reduce human-induced effects or to harmonize them with the natural environment. Climate change mitigation or adaptation policies are important for all sectors, especially the agricultural sector. In the thesis, a survey was conducted on the mutual relationship between the agricultural sector and climate change. It was aimed to conduct the survey face to face with 400 farmers in Mudurnu district of Bolu province. With the findings of the survey, it was desired to find out what the farmers thought about the differences in temperature and rain levels, the irrigation methods they used and the level of impact on climate change, and what measures they would take to mitigate or adapt to the effects of climate change. In line with the climate change mitigation or adaptation policies, which is the main problem of the thesis and the survey, within the scope of the policies aimed to be implemented by the state, the willingness of the farmers to pay this tax was tried to be determined in case a tax is imposed on the farmers. It has been found that he does not want to be under a tax burden. The farmers stated that the most important reason for their unwillingness to pay was high input costs and insufficient support. Farmers earn low incomes because of high input prices, and as a result of the lack of working areas that can generate income other than agriculture and their continued use of non-environmental irrigation methods, it prevents the harmonization of the effects of climate change. As a result of the study, it is seen that the farmers have knowledge about climate change and adaptation. It is obvious that the policies that policy makers will determine for mitigation or adaptation to the effects of climate change in the agricultural sector must be understandable, accessible and applicable by the farmers.