Fen bilgisi öğretmen adaylarının açık uçlu araştırma sorgulamaya dayalı evde bilim uygulamaları ile ilgili yansımaları
Reflections of prospective science teachers on science practi̇ces at home based on open ended inquiry
- Tez No: 697878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESME HACIEMİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmanın amacı açık uçlu araştırma sorgulamaya dayalı fen bilgisi laboratuvar uygulamaları kapsamında evde bilim uygulamalarının fen bilgisi öğretmen adaylarının eleştirel düşünme eğilimleri, fen öğrenme becerileri, bilimsel sorgulama becerileri ve öğrenme stilleri üzerindeki etkisini ve öğretmen adaylarının fen bilgisi evde bilim laboratuvar uygulamaları kapsamında görüşlerini araştırmaktır. Araştırma Akdeniz Üniversitesi'nde 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar döneminde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 3.sınıf 79 kişilik fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışmada karma yöntemlerden yakınsayan paralel karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda tek grup ön test son test deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada nicel veriler nitel verilerle desteklenmiştir. Araştırma toplam 10 hafta sürmüştür. Araştırmanın verilerini toplamak için Kılıç ve Şen (2014) tarafından Türkçe' ye uyarlanan ''Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği'', Şenler (2014) tarafından Türkçe' ye uyarlanan ''Fen Öğrenme Beceri Ölçeği'', Karışan, Bilican ve Şenler (2017) tarafından Türkçe' ye uyarlanan ''Bilimsel Sorgulama Görüş Formu'' ve Gencel (2007) tarafından Türkçe' ye uyarlanan ''Kolb Öğrenme Stili Envanteri'' ve öğretmen adaylarının uygulama hakkındaki görüşlerini içeren yansıma kâğıtları kullanılmıştır. Araştırmanın nicel analizleri sonucunda açık uçlu araştırma sorgulamaya dayalı fen bilgisi laboratuvar uygulamaları kapsamında evde bilim uygulamalarının fen bilgisi öğretmen adaylarının eleştirel düşünme eğilimlerinde ve fen öğrenme becerilerinde ön test son test sonuçları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Açık uçlu araştırma sorgulamaya dayalı fen bilgisi laboratuvar uygulamaları kapsamında evde bilim uygulamalarının fen bilgisi öğretmen adaylarının bilimsel sorgulama becerilerinin tüm alt boyutlarında dönem sonunda bilgili kategorisinde artış olduğu bulunmuştur. Açık uçlu araştırma sorgulamaya dayalı fen bilgisi laboratuvar uygulamaları kapsamında evde bilim uygulamalarında fen bilgisi öğretmen adaylarının yerleştirme, özümseme, ayrıştırma, değiştirme öğrenme stillerine sahip olduğu ve dönem sonunda öğretmen adaylarının öğretmen adaylarının öğrenme stillerinde değişimler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın nitel sonuçları beceriler, öğrenme ortamı, uygulama süreci ve duyuşsal değişimler temaları çerçevesinde incelenmiştir. Fen bilgisi öğretmen adayları, bu süreçte bilimsel süreç becerileri, yaratıcı düşünme becerileri, eleştirel düşünme becerileri, araştırma becerileri, sorgulama becerileri, problem çözme becerilerinin geliştiklerini yansıtmışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of science practices at home on preservice science teachers' critical thinking dispositions, science learning skills, scientific inquiry skills and learning styles within the scope of open-ended inquiry-based science laboratory practices, and to investigate the reflections of preservice science teachers on science practices at home based on open ended inquiry. The research was carried out at Akdeniz University in the spring term of the 2019-2020 academic years. A group of 79 third grade preservice science teachers constituded the sample of the study. Convergent parallel research design was used in the study. The implementation continued for 10 weeks. In the quantitative parts of the study one group pre-test post-test experimental design was used.Quantitative data in the study were supported by qualitative data.“Critical Thinking Disposition Scale”adapted to Turkish by Kılıç and Şen (2014),“Science Learning Skill Scale”adapted to Turkish by Şenler (2014),“ Views about Scientific Inquiry Questionnaire”adapted to Turkish by Karışan, Bilican and Şenler (2017),“Kolb Learning Style Inventory”adapted to Turkish by Gencel (2007) and preservice teachers reflection papers regarding implimentation were used as data collection tools of the study. Quantitative results of the study revealed that a statistically significant difference was found between the pre-test and post-test results of the preservice science teachers' critical thinking dispositions and science learning skills science practices at home within the scope of open-ended inquiry-based science laboratory practices. Within the scope of open-ended inquiry-based science laboratory applications, it was also found that at the end of the term there was an increase in the informed views of all sub-dimensions of preservice science teachers' scientific inquiry skills. It was also concluded that preservice science teachers have learning styles of accommodation, assimilation, converging and diverging and that there were some changes in the learning styles of preservice science teacher at the end of the semester. The qualitative results of the study were examined within the framework of the themes of skills, learning environment, application process and affective changes. Pre-service science teachers reflected that their scientific process skills, creative thinking skills, critical thinking skills, research skills, inquiry skills, and problem solving skills improved in this process.