Teknoloji geliştirme bölgeleri performans endeksinin CRITIC tabanlı WASPAS ve SAW yöntemleriyle incelenmesi: Bir teknopark örneği
Examination of technology development regions performance index with CRITIC-based WASPAS and SAW medhods: A technopark example
- Tez No: 782696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN TAHİRİ MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ülkemizde Ar-Ge ile inovasyon ekosisteminin geliştirilmesi ve ortaya çıkarılması amacı ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri kurulmaya başlanmıştır. 06 Temmuz 2001 tarihli ve 24454 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile 19 Haziran 2002 tarih ve 24790 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği ile ilk olarak ana faaliyet alanları oluşturulmuştur. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri üniversite, sanayi ve devlet işbirliği yapısını en etkin şekilde bünyesinde barındıran organizasyonlardır. Bu organizasyonların etkinliğinin ve verimliliğinin ölçülmesi amacı ile 2011 yılından günümüze her yıl Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü tarafından Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi çalışması yürütülmektedir. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri performans endeksi modeli üç temel bileşenden ve dokuz alt bileşenden oluşmaktadır.“Finansman, Teşvikler ve Altyapı”kalemleri girdileri;“Ar-Ge Faaliyeti, Kuluçka Faaliyeti, Teknoloji Transferi ve İşbirliği Faaliyeti, Kurumsallaşma, Sürdürülebilirlik ve Ekosistem Geliştirme Faliyeti, Yatırım Faaliyetleri”kalemleri faaliyetleri ve“Ar-Ge Çıktıları, Fikri Mülkiyet, Ar-Ge Sonuçları ve Uluslararasılaşma”kalemleri ise çıktıları oluşturmaktadır. Bu çalışmada TR42 Doğu Marmara Bölgesinde faaliyet gösteren bir teknoparkın 2016-2021 yılları arasında göstermiş olduğu performansın CRITIC tabanlı WASPAS ve SAW yöntemleri ile değerlendirilmesi ve teknoparkın en iyi performans gösterdiği yılın belirlenmesi amaçlanmıştır. Kriterlerin ağırlıklarının belirlenmesi için CRITIC yöntemi ve alternatiflerin sıralanmasında ise WASPAS ile SAW yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology Development Zones have started to be established in our country with the aim of developing and revealing the innovation ecosystem with R&D. First, the main fields of activity were established with the Technology Development Zones Law No. 4691, which was published in the Official Gazette dated 06 July 2001 and numbered 24454, and the Technology Development Zones Implementation Regulation, which was published in the Official Gazette dated 19 June 2002 and No 24790. Technology Development Zones are organizations that incorporate the university, industry and government cooperation structure in the most effective way. In order to measure the effectiveness and efficiency of these organizations, Technology Development Zones Performance Index study has been carried out by the Ministry of Industry and Technology General Directorate of R&D Incentives every year since 2011. The Technology Development Regions performance index model consists of three main components and nine sub-components.“Financing, Incentives and Infrastructure”items constitute the entries;“R&D Activity, Incubation Activity, Technology Transfer and Cooperation Activity, Institutionalization, Sustainability and Ecosystem Development Activity, Investment Activities”items and“R&D Outputs, Intellectual Property, R&D Results and Internationalization”items constitute the outputs. In this study, it is aimed to evaluate the performance of a technopark operating in TR42 East Marmara Region between the years 2016-2021 with CRITIC-based WASPAS and SAW methods and to determine the year in which the technopark performs best. The CRITIC method was used to determine which criteria is most effective, and the WASPAS and SAW methods were used to rank the alternatives.