Ortaokul matematik öğretmenlerinin matematik felsefesine yönelik görüşlerinin ve sınıf içi uygulamalarının incelenmesi
Investigation of middle school mathematics teachers' views on philosophy of mathematics and in-class practices
  1. Tez No: 782697
  2. Yazar: MEHTAP YEŞİLÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Ortaokul matematik öğretmenlerinin matematik felsefesi hakkındaki görüşlerini ve bu görüşlerin sınıf uygulamalarındaki yansımasının ne olduğunu ortaya çıkarmayı amaçlayan bu araştırmanın katılımcı grubunu, Bolu ilinde MEB'e bağlı okullarda ortaokul matematik öğretmeni olarak görev yapan 7 öğretmen oluşturmaktadır. Öğretmenler amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesine dayanarak gönüllülük esasına göre seçilmiştir. Araştırma problemleri şunlardır: 1. Ortaokul matematik öğretmenlerinin matematik felsefesi hakkındaki görüşleri nelerdir? 2. Ortaokul matematik öğretmenlerinin felsefi görüşlerinin sınıf içi uygulamalarına yansımaları nelerdir? Birinci araştırma problemi için öğretmenlerle üç oturumda gerçekleşen birebir görüşmeler yapılmıştır. İkinci araştırma problemi için yine gönüllülük esasına dayanarak daha evvel görüşme yapılan öğretmenlerden Ö3 ve Ö7 kod adlı öğretmenlerin sınıf uygulamaları gözlenmiştir. Öğretmenlerin matematiksel nesnelerin varlığını kabul ettiği, varlığın kaynağı konusunda“evren”ile“evrenin ve zihin”kodlarıyla eşleşen düşünce ürettikleri bulunmuştur. Bilginin inşası sürecinde öğretmenlerin çoğunlukla“deneyim, ilgi/merak, gelişime açıklık, birikimli, sezgi/şüphe”ve“ihtiyaç/pratik”kodlarıyla ilişkili düşünce ürettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ö1, Ö2, Ö4 ve Ö5 kod adlı öğretmenler matematikte köklü bir değişimin olmayacağını, Ö6 kod adlı öğretmen mevcut şartlar altında var olan bilginin mutlak doğru olduğunu ancak şartların değişmesi durumunda köklü değişimlerin olabileceğini, Ö1 kod adlı öğretmen var olan kalıpların değişmeyeceğini, Ö3 ve Ö7 kod adlı öğretmenler ise matematiksel bilginin değişebileceğini düşünmektedirler. Tüm öğretmenlerin matematiğin toplumdan, bireyden kültürden etkilenen yönüne vurgu yaptıkları bulunmuştur. Ö3 kod adlı öğretmenin kişisel matematik felsefesine ait değerleri sınıf uygulamasında yansıtmadığı, sınıf uygulamalarında matematiğe dair ayrık bir görüntünün oluştuğu, Ö7 kod adlı öğretmenin ise kişisel matematik felsefesiyle uyumlu değerleri dersinde yansıttığı, sınıfta matematiğin bağlı bir görüntünün oluştuğu bulunmuştur. Öğretmenlerin kişisel matematik felsefelerini sınıf uygulamalarına yansıtamamalarının olası sebepleri araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
The participant group of this research, which aims to reveal the views of middle school mathematics teachers about the philosophy of mathematics and the reflection of these views in classroom practices, consists of 7 teachers who work as secondary school mathematics teachers in schools affiliated to the Ministry of National Education in Bolu. Teachers were chosen on a voluntary basis, based on easily accessible case sampling, one of the purposeful sampling methods. The research problems are: 1. What are the views of secondary school mathematics teachers about the philosophy of mathematics? 2. What are the reflections of the philosophical views of secondary school mathematics teachers on their classroom practices? For the first research problem, one-on-one interviews were conducted with the teachers in three sessions. For the second research problem, on the basis of volunteerism, the classroom practices of teachers named Ö3 and Ö7, who were interviewed before, were observed. It was found that the teachers accepted the existence of mathematical objects and produced thoughts that matched the codes of“universe”and“universe and mind”about the source of existence. In the process of knowledge construction, it was concluded that teachers mostly produce thoughts related to the codes of“experience, interest/curiosity, openness to development, accumulation, intuition/doubt”and“need/practice”. Teachers with code names Ö1, Ö2, Ö4 and Ö5 stated that there will be no radical change in mathematics, teacher with code name Ö6 stated that the knowledge available under current conditions is absolutely correct, but there may be radical changes in case of change of conditions, teacher with code name Ö1 said that the existing patterns will not change, Ö3 and Ö7 codes. Teachers, on the other hand, think that mathematical knowledge can change. It was found that all teachers emphasized the aspect of mathematics that is affected by society, individual and culture. It was found that the teacher named Ö3 did not reflect the values of personal mathematics philosophy in the classroom practice, a discrete view of mathematics was formed in the classroom practices, the teacher named Ö7 reflected the values compatible with his personal philosophy of mathematics in his class, and a connected image of mathematics was formed in the classroom. Possible reasons for teachers' inability to reflect their personal mathematics philosophies on classroom practices can be investigated.