3 d larenks simulatörünün larengeal çatı cerrahilerinde kullanımı
Use of 3d printed larynx simulator for laryngeal frame surgeries
  1. Tez No: 782699
  2. Yazar: FARIDA GOJAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ ENVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı hastalara sedasyon altında icra edilen, bu sebepten asistanlıkta öğrenilmesi zor larengeal çatı cerrahilerinin uygulanabileceği gerçek insan larenksine benzer özellikte 3 boyutlu larenks simülatörü oluşturmaktır. Yöntem: İlk başta açık kaynak kodlu larenks modeli baz alınarak üzerinde çeşitli mo-difikasyonlar yapıldı. CT tarama görüntülerinden elde edilen 2D görüntüleri Autodesk Fusion 360 programına aktarıldı ve gerekli düzenlemeler gerçekleştirilerek larenksin 3 boyutlu modellemesi elde edildi. Daha sonra üç boyutlu ve SLA yazıcılar kullanıla-rak perikondrium, tiroid kartilaj, krikotrakeal bölge ve endolarengeal kısımlar ayrı-ayrı basıldı ve birleştirildi. Model üzerinde 9 larengolog tarafından tip 1, tip 3, tip 4a tiroplasti denendi. Modelin anatomik özellikleri ve cerrahi eğitim için uygunluğu Michigan standart simülasyon değerlendirme skalasına göre (0-5 puan) değerlendirildi. Bulgular: Anatomik açıdan yapılan değerlendirmede perikondrium, tiroid kartilaj, krikotrakeal bölge gerçek larenkse yüksek oranda benzer özellikte (benzerlik>4 puan), endolarengeal kısım ise gerçek larenks dokusundan daha rijit yapıda bulundu (benzerlik4 puan). Sonuç: Hazırladığımız simülatör asistan doktorlar ve çatı cerrahilerinde çok deneyimi olmayan hekimler tarafından tip1, tip 3, tip 4a tiroplasti cerrahilerini öğrenmek, kritik detayları uygulamak ve pratik yapmak için uygun bir eğitim aracıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to develop a 3D larynx simulator that closely resembles the human larynx and is suitable for training in laryngeal frame surgeries performed under sedation, which can be difficult to learn during residency. Methods: Based on an open-source larynx model, various modifications were made to create a 3D model using CT scan images and Autodesk Fusion 360. The perichondrium, thyroid cartilage, cricotracheal region, and endolaryngeal parts were 3D printed and combined. The suitability of the simulator for type 1, type 3, and type 4a thyroplasty procedures was evaluated by nine laryngologists using the Michigan standard simulation evaluation scale (0-5 points). Results: The perichondrium, thyroid cartilage, and cricotracheal region of the model were highly similar to the true larynx (similarity>4 points), while the endolaryngeal part was slightly more rigid (similarity4points). Conclusion: The 3D larynx simulator developed in this study is a useful tool for assistant doctors and physicians with limited experience in laryngeal frame surgeries to learn and practice critical details in type 1, type 3, and type 4a thyroplasty procedures.