In vitro koşullarda değişik konsantrasyonlarda ağır metaller içeren besin ortamlarının kabak (Cucurbita pepo L.) bitkisi gelişimi üzerine etkileri
Effects of nutrient media including heavy metals at different concentrations in in vitro conditions on the growth of squash (Cucurbita pepo L.)
- Tez No: 782698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN BAKTEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kabak (Cucurbita pepo L.), dünyada ve ülkemizde sevilerek tüketilen bir sebzedir. Yetiştiriciliği hem açıkta hem de örtüaltında yapılmaktadır. Ağır metaller, toksik etki yayması sebebiyle tüm canlılar için olumsuz durumlar oluşturmaktadırlar. Bu çalışmada, in vitro koşullar altında değişik konsantrasyonlarda (0, 100, 200, 300, 400 ve 500 μM) hazırlanmış alüminyum (Al), kadmiyum (Cd), kobalt (Co), kurşun (Pb) ve nikel (Ni) ağır metalleri Murashige ve Skoog (MS) besin ortamına eklenerek kabak tohumları kültüre alınmıştır. Araştırmada yaprak ve kök sayısı, gövde ve kök uzunlukları tespit edilmiştir. Yaprak sayısı tüm ağır metaller için kontrol grubunda en fazla olurken, ağır metal konsantrasyonu arttıkça kök sayıları azalmaya başlamıştır. Gövde uzunluğu ağır metallerin tamamında kontrol grubunda en fazla sayıya ulaşırken, kök uzunlukları 400 ve 500 μM dozlarında en düşük seviyeleri görmüştür. Bu sonuçlar dikkate alındığında, ağır metal dozu arttıkça bitki gelişiminin gerilediği ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
Squash (Cucurbita pepo L.) is a vegetable species that is appreciated and consumed in the Türkiye world and in the world. Its cultivation is carried out both in the open field and greenhouse. Heavy metals create adverse conditions for all living things due to their toxic effects. In this study, key heavy metals like aluminum (Al), cadmium (Cd), cobalt (Co), lead (Pb) and nickel (Ni) were added to the nutrient medium (Murashige and Skoog-MS)at different concentrations (0, 100, 200, 300, 400 and 500 μM). Squash seeds were germinated under in vitro conditions. During the research, the number of leaves and roots, stem and root lengths were determined. According to the results, the number of leaves was the highest in the control group for all heavy metals. The number of roots decreased as the heavy metal concentration increased. While stem length reached the highest number in all heavy metals in the control group, root lengths had the lowest levels at 400 and 500 μM doses. Considering these results, it has been revealed that as the dose of heavy metals increases, the growth of the plant is retarded