Reaktif güç kompanzasyonunun optimal kontrolü
Optimal control, of reactive power compansation
  1. Tez No: 78270
  2. Yazar: SÜLEYMAN TAŞCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜL VAYVAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Tezde bölümlere göre izlenen yol aşağıda açıklanmıştır. ikinci bölümde; kompanzasyon tanıtıldıktan sonra, matematiksel bağıntılar verilmektedir. Daha sonra reaktif güç üreten cihazlar ile reaktif güç tüketicileri anlatılmaktadır. Güç katsayısını düzeltmenin faydalan üretici ve tüketici açısından verilmiştir, Simetrik bileşenler cinsinden yük kompanzasyonu incelenip gerekli koşullar verilmektedir. Üçüncü bölümde; simetrik olmayan yüklerin simetrili bileşenler cinsinden kompanzasyonu incelenmektedir. Dördüncü bölümde; kompanzasyon tesisleri, bu tesislerde kullanılan tesis elemanları ve kullanılacak kondansatörlerin kapasitelerinin hesabı anlatılmaktadır. Beşinci bölümde; aydınlatma tesislerinde kompanzasyon ve kondansatör kapasitelerinin hesaplanması anlatılmaktadır. Altıncı bölümde; modern kompanzatör sistemlerinin yapısı ve çalışma prensibi, akım/gerilim karakteristikleri ile birlikte incelenmektedir. Yedinci bölümde; harmoniklere neden olan cihazlar anlatılmaktadır. Bu harmoniklerin şebekede bağlı bulunan kondansatörlere etkisi açıklanmaktadır. Sekizinci bölümde; harmoniklerin etkisi ile meydana gelebilecek rezonans olayları incelenmektedir. Rezonans olaylarını önlemek için alınabilecek önlemler anlatılmaktadır. Dokuzuncu bölümde; alternatif akımda alternatif akım denetleyicilerinin saf endüktif yüklerde kullanılması ve denetleyicilerinin analizi anlatılmaktadır. Onuncu bölümde; optimal reaktif güç kompanzasyonun için gerçek zamanda hesap metodu, problemin minimize edilmesi ve akımın dengelenmesi incelenmektedir. On birinci bölümde; sonuç ve önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis is composed of the following chapters. In the second chapter, compansation is described and mathematical equations have been given. After that reactive power sources and users are described. Benefits of compansation are explained from the point of producer and users load compansation is examined as symetrical components. In the third chapter, non-symetrical loads are examined with symetrical component capasitor. In the fourth chapter, compansation plants and compenents are described capacity calculation is explained. In the fifth chapter, compansation of lighting plants and capasitor calculations are examined. In the sixth chapter; modern compansation system and current- voltage characteristics are described with working principles. In the seventh chapter; the devices which cause harmonics are examined, the effects of these harmonies on capasitors are examined. In the eight chapter, resonance events which are effected by harmonies are examined and precousitions for resonance events are explained. In the nineth chapter, alternative current device usage and control device analysis are examined. In the tenth chapter, real time calculations for reactive power compansation, minimizing of the problem, balancing of current and real time calculation techniques are examined. The results and suggestions are presented in the eleventh chapter.