İşbirlikli (ortak çalışma yoluyla) öğretmenin şarkı öğretimine etkileri
- Tez No: 78271
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
82 ÖZET Bu araştırma, işbirlikli öğrenme yönteminin, müzik bilgilerinin öğrenilmesi ve şarkı öğretimine etkilerini geleneksel öğretim yöntemlerinden olan nota ile öğrenme yöntemi ile karşılaştırmalı olarak incelemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Bostancı İlköğretim Okulu 1997-1998 öğretim yılı orta II. sınıfta okumakta olan toplam 81 öğrenci oluşturmuştur. Belirlenen iki sınıftan biri deney, diğeri kontrol grubu olacak şekilde rastlantısal olarak seçilmiştir..enme Deney grubunda işbirlikli öğrenme tekniklerinden“Birlikte Öğre] Tekniği”, kontrol grubunda ise“Nota ile Öğrenme Yöntemi”uygulanmıştır. Araştırmada, kontrol gruplu öntest ve sontest deseni uygulanmıştır. İlk hafta, öğrencilerin cinsiyetlerini, sosyo-ekonomik durumlarını, müziksel beğenilerini tanımamıza yardımcı olacak“Öğrenci Anketi”ile birlikte, araştırmanın ilk ve son haftasında“Müzik Bilgi Testi”uygulanmıştır. Araştırmada veriler, denel işlemlerden önce ve sonra uygulanan“Müzik Bilgi Testi”ile“Öğrenci Anketi”sonuçlan ve uygulama sırasındaki gözlemlere dayalı olarak toplanmıştır. İşbirlikli öğrenme yöntemi, araştırma sonuçlarına göre, müzik bilgilerinin öğrenilmesinde nota ile öğrenme yöntemine göre önemli bir farklılık oluşturmazken, şarkı öğretiminde ve buna dayalı olarak güzel şarkı söyleyebilme becerilerinin kazanılmasında oldukça etkili olmuştur. İşbirlikli öğrenme, öğrenciler arası uyumu, arkadaşlık ilişkilerini olumlu yönde etkileyerek, derse katılımı artırmıştır. Ayrıca örneklemdeki kız ve erkek öğrenciler arasında, öntest ve sontest karşılaştırması sonucunda önemli farklılıklar olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
83 SUMMARY This paper attempts to present an analysis of the effects of co-operative learning method on musical training and on the teaching of songs in comparison with traditional teaching methods such as learning by notes. A total of 81 second year students from Bostancı Primary School of 1997-1998 academic year constituted the sample group of this study. Of the two randomly chosen classes, one was used as the experimental group and the other one being the test group. In the experimental group,“Learning Together Technique”- a cooperative learning method was put into practice. In the test group“Learning by Notes Technique was used. The study pattern involved preliminary and final tests and featured a control group. In the first week, ”A student poll“ aiming to help us identify the gender influences, socio-economic positions and music appreciation of the students was arranged. This was followed by ”A Musical Knowledge Test“ which was given in the first and the final weeks of the study. Results of the study were obtained from ”Musical Knowledge Test“ and ”Student Polls" which were administered both prior to and in the aftermath of the experimental processes and through direct observation. According to the results of the study, the cooperative learning method did not produce significantly different results from the learning by notes method. In relation with the teaching of songs; hence the gaining of appropriate singing skills however, the method produced significantly good results. Cooperative Learning contributed to the harmony, friendly relations among students and encouraged attendance. Preliminary and final test results pertaining to the sampled students revealed that female and male students did not differ significantly from performance.