Farklı yapılandırılmış okul bahçelerinin boş zaman değerlendirme olanağı olarak teneffüs kullanım zamanına olan etkisi
The effect of differently structured school gardens on recess time as a leisure opportunity
  1. Tez No: 782746
  2. Yazar: ANIL OZAN ŞÖLENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN MUNUSTURLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma ile okul bahçesinde yapılacak düzenlemeler ile teneffüslerde öğrencilerin okul bahçesi kullanım şekilleri ve oranlarındaki değişikliği tespit etmek ve öğrencilerin aktif boş zaman katılımına yönelten en etkili okul bahçesi düzenlemesinin nasıl olması gerektiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada deneme modeli yaklaşımlarından kontrol gruplu son test yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Ankara Akyurt Kozayağı Ortaokulu'nda eğitim gören 50 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada öğrenciler ilk olarak 2 hafta boyunca yapılandırılmamış okul bahçesinde, daha sonra 2 hafta boyunca spor materyalleri ile yapılandırılmış okul bahçesinde ve son olarak 2 hafta boyunca yer oyunları ile yapılandırılmış okul bahçesinde gözlemlenmiştir. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiş ve yapılan analizler sonucunda okul bahçesinin spor materyalleri ile yapılandırılması sonucunda öğrencilerin teneffüslerde sportif katılıma, yer oyunları ile yapılandırılması sonucunda ise fiziksel (aktif) oyuna yöneldikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca okul bahçesinin yapılandırılması sonucunda öğrencilerin teneffüslerde bahçe kullanım oranlarında önemli oranda artış tespit edilmiştir. Çalışmanın genel sonuçları değerlendirildiğinde yeni yapılacak okul planlamalarında bahçelerin çeşitli spor materyalleri ve yer oyunlarıyla donatılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With this research, it is aimed to determine the changes to be made in the school garden and the changes in the use of the school garden by the students during breaks and to determine how the most effective school garden arrangement should be directed towards active leisure participation of the students.In the research, a post-test quasi-experimental model with a control group, which is one of the experimental model approaches, was used. The study group of the research consists of 50 students studying at Ankara Akyurt Kozayağı Secondary School in the 2021-2022 academic year.In the study, students were first observed in the unstructured school garden for 2 weeks, then in the school garden structured with sports materials for 2 weeks, and finally in the school garden structured with floor games for 2 weeks. The data obtained were analyzed with the SPSS package program, and as a result of the analysis, it was concluded that the school garden was structured with sports materials, and as a result of structuring the school garden with sports materials, students tended towards sports participation during breaks and physical (active) play as a result of structuring with floor games.In addition, as a result of the structuring of the school garden, a significant increase was determined in the use of the garden during the breaks.When the general results of the study are evaluated, it is recommended to equip the gardens with various sports materials and floor games in the new school planning.