Polonya edebiyatında pozitivizm perspektifinden ulusal bütünlük arayışları
From the perspective of positivism seeking for national integrity in Polish literature
- Tez No: 782764
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDA KÖYCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polonya Dili ve Kültürü Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 615
Özet
Bu çalışmamızda Polonya Edebiyatında pozitivist bakış açısının ulusal bütünlüğünü sağlamada nasıl bir etkisinin olduğu incelenmiştir. Birinci bölümde, pozitivist edebiyatın başlangıcına kadar Polonya'nın içinden geçtiği süreç ele alınmıştır. İkinci bölümde, Polonya'da edebi ve düşünce akımlarına da etki eden Avrupa'daki aydınlanmacı ve romantik düşünürler ile düşünceler konu edinilmiştir. Aynı zamanda 19. yüzyılın ikinci yarısının başlarında ortaya çıkan pozitivist düşünce ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, pozitivist dönemde yaygın olan Rusya, Habsburg ve Prusya devletlerinin kültürel ve siyasi politikalarının yanı sıra Polonya toplumunun içinde bulunduğu toplumsal koşullar ve toplumsal oluşumlar irdelenmiştir. Dördüncü bölümde ise Polonyalı pozitivist yazarlarından Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus ve Eliza Orzeszkowa'nın öyküleri incelenerek Polonya Edebiyatında pozitivist anlayış ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is examined how the positivist perspective in Polish Literature had an effect on ensuring national integrity. In the first part, the process that Poland went through until the beginning of positivist literature is discussed. In the second part, the enlightment and romantic thinkers and thoughts in Europe, which also affected the literary and thought movements in Poland, are discussed. At the same time, the positivist perspective that emerged at the beginning of the second half of the 19th century is discussed. In the third chapter, the cultural and political policies of the Russian, Habsburg and Prussian states, which were common in the positivist period, as well as the social conditions and social formations of the Polish society are examined. In the fourth chapter, the stories of Polish positivist writers Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus and Eliza Orzeszkowa are examined and the positivist understanding in Polish Literature is discussed.