Türk Ceza Hukukunda çocukların cinsel istismarı suçu
The crime of sexual abuse of children in Turkish Criminal Law
- Tez No: 574452
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÜZÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun“Kişilere Karşı Suçlar”başlıklı İkinci Kısmın“Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar”başlıklı Altıncı Bölümünde düzenlenen çocukların cinsel istismarı suçu incelenmiştir. Çalışmamızın amacı; çocukların cinsel istismarı suçunun kavramsal çerçeve, tarihsel gelişim, ilgili uluslararası mevzuat ve mukayeseli hukuktaki benzer düzenlemeler çerçevesinde incelenmesi neticesinde elde edilen verilerle doktrine ve uygulamaya katkı sağlayabilmektir. Çalışmamız giriş ve sonuç kısımları hariç olmak üzere, üç bölümde ele alınmıştır. İlk bölümde; çalışmamızın temelinde yer alan“çocuk”ve“istismar”kavramları, cinselliğin ceza hukuku boyutu ve tarihi hukuk sistemlerinde cinsel dokunulmazlığa kaşı suçların düzenlenişi incelenmiştir. İkinci bölümde ise; çocukların cinsel istismarı suçunun maddi, manevi ve hukuka aykırılık unsurları, suçun özel görünüş şekilleri, yaptırım ve kovuşturma usulü ile bölüm sonunda cinsel istismar mağdurlarının korunması incelenmiştir. Son bölümde ise mukayeseli hukukta çocukların cinsel istismarı suçuna ilişkin düzenlemeler incelenerek çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study reviews the crime of the sexual abuse of childen falls into entitled“Crimes Against Sexual Immunity”in the second section entitled“Crimes Against Persons”of Turkish Penal Code No:5237. The aim of our study is to contribute to the doctrine and practice with the data obtained as a result of examining the crime of sexual abuse of children within the conceptual framework, historical development, related international legislation and similar regulations in comparative law. Our study consists of three sections except the introduction and conclusion parts. The first part reviews the concepts of“child”and“abuse”which is the basic concept of our study, the criminal law dimension of sexuality and regulations of sexual offenses in historical legal systems. The second part includes the elements of the said crime regarding material, ideal and contrariety to law aspects, the special appearance of the crime, sanction and prosecution methods and as well as the protection of the victims of sexual abuse at the end of the episode were examined. In the last chapter, we have completed our study by examining the regulations regarding crime of sexual exploitation of children in comparative law.