Tekstil sektöründe çalışanların hizmet-içi eğitim ihtiyaçları
  1. Tez No: 78277
  2. Yazar: ARZU ŞENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Science and Technology, Education and Training, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışma ile tekstil işletmelerinde yer alan çalışanların hizmetiçi eğitim ihtiyaçtan araştırılmaya çalışılmıştır. I. Bölümde araştırmanın planı hazırlanarak; problem cümlesi ve araştırmanın önemi üzerinde durulmuştur. n. Bölümde eğitim kavramı, önemi, çeşitleri ve eğitimin amacı açıklanmaya çalışılmıştır. III. Bölümde Türk Tekstil Sektörünün konumu, sorunları çözüm önerileri açıklanmaya çalışılmış tekstil ve konfeksiyon sektöründe eğitim politikaları üzerinde durulmuştur. IV. Bölümde hizmet içi eğitimin tanımı, önemi ve amaçlan sınırlılıkları, faydalan, türleri,ilke ve özellikleri, güçlükleri üzerinde durulmuş, hizmet-içi eğitimi zorunlu kılan nedenler açıklanmıştır. V. Bölümde araştırmanın yöntemi anlatılmıştır. VI. Bölümde araştırmanın sonucunda elde edilen veriler açıklanarak bu konudaki önerilere yer verilmiştir. -m-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study tries to explore and identify the internal training needs of employees in textile industry. In the first part, the plan of the study is prepared. This part focuses on problem statement and importance of the study. In the second part, the concept of the training, its importance, its classification and what training aims to reach is explained. Third part focuses on Turkish Textile Industry, how it is positioned, its current status, problems and solutions suggestions. This part elaborates on training and education politics in textile and ready-made cloths industry. In forth part, the definition of international training is made and its importance, targets, limitations, advantages, classifications of its basic policies and properties and difficulties are discussed. The question of“why internal training is a must?”is answered. Fifth part explains the methodology of the research. Sixth and seventh parts explain and discuss the result of the research and the data gathered and suggestions are made. -IV-