Le Rattachement du sandjak d'Alexandrette à la Turquie, l'ambition turque et l'influence de dynamiques locales: La politique française dans le Levant 1918-1939
İskenderun Sancağının Türkiye'ye bağlanması, Türk ihtirası, lokal dinamiklerin etkisi ve Fransa'nın Levant politikası 1918-1939
  1. Tez No: 782797
  2. Yazar: YAŞAR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAUL DUMONT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université de Strasbourg
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 452
Özet
Osmanlı devleti sona ermiş olsa bile Türk Fransız ilişkileri politik, sosyolojik ve ekonomik düzlemde devam etmiştir. Fransa'nın Anadolu'yu işgali ile birlikte bir mücadele dönemi başlamıştır. Bu dönem 1921 Ankara itilafnamesine kadar sürmüş ve bu tarihten sonra diplomatik münasebetler yeniden başlamıştır. Bazen iyi niyetli diplomatik söylemler üzerinden Fransız varlığına müsaade etme karşılığında politik ve ekonomik arenada Fransa'nın desteğini alma şeklinde devam etmiştir. Ancak bütün bunlara rağmen diplomatik sorunlar Hatay meselesi yüzünden iki ülke arasında devam etmiştir. Fransa'nın 1936'da Suriye'ye bağımsızlık verme girişiminde bulunması sonucu Türkiye harekete geçerek, İskenderun Sancağının da bağımsız olmasını talep etmiştir. Böylece 3 yıl sürecek sert bir diplomatik süreç başlamıştır. Türkiye talebinde bölgedeki Türk ve Türk yanlısı grupları kendi çıkarları doğrultusunda mobilize edebilmiş ve bunun da semeresini almıştır. Fransa ise yükselen Nazi tehlikesine karşı bölgede fazla bir etkinlik gösterememiştir. Bununla birlikte özellikle Arapçılığı destekleyerek başta Hatay olmak üzere Suriye'den daha fazla alanın Türk egemenliğine girmesine engel olmaya çalışmıştır
Özet (Çeviri)
Even though the Ottoman state ended, Turkish-French relations continued on a political, sociological and economic level. With the occupation of Anatolia by France, a period of struggle began. This period lasted until the Ankara Agreement of 1921 and diplomatic relations resumed after this date. Sometimes it continued in the form of receiving the support of France in the political and economic arena in exchange for allowing the French presence through well-intentioned diplomatic rhetoric. However, despite all this, diplomatic problems continued between the two countries because of the Hatay issue. As a result of France's attempt to give independence to Syria in 1936, Turkey took action and demanded the independence of the Iskenderun Sanjak. Thus began a harsh diplomatic process that would last for 3 years. Turkey has been able to mobilize the Turkish and pro-Turkish groups in the region in line with its own interests, and this has also paid off. France, on the other hand, could not show much activity in the region against the rising Nazi threat. However, by supporting Arabism, he tried to prevent more areas from Syria, especially Hatay, from entering into Turkish domination.