Aile hekimliği asistanları arasında gebelerde tiroid hastalıklarının bilgi, tutum ve davranış düzeyinin ölçülmesi
Measuring the level of knowledge, attitude and behavior of thyroid diseases in pregnancy between family medicine residents
  1. Tez No: 782836
  2. Yazar: BEYZA NUR BASKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ERİŞMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Tiroid hastalıkları normal popülasyonda olduğu gibi gebelikte de en sık görülen endokrin bozukluklardandır. Tiroid hormonu fetal gelişimde kritik bir role sahiptir ve tiroid disfonksiyonu obstetrik sonuçları olumsuz etkileyebilir. Çalışmamızda birinci basamak başvurularında ve gebelikte en sık görülen hastalıklardan olan tiroid hastalıklarının takibinde önemli rol oynayan aile hekimliği asistanlarının yeterliliklerini belirlemek için eksik hissettikleri konu/durumlar hakkında aldıkları eğitim ve yapılacak tedavi hakkındaki görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ-YÖNTEM: Bu çalışma kesitsel tipte bir çalışmadır. 01.04.2021-01.05.2021 tarihleri arasında aile hekimi asistanı olarak görev yapmakta olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 402 hekime, çalıştıkları klinik/preklinik birimlerde aldıkları eğitimlere, hasta yaklaşımı ve günlük pratikte karşılaştıkları durum/sorunlara yönelik sorulardan oluşan anket çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Anket formu 6 adet tanımlayıcı bilgilerin yer aldığı sorulardan ve 23 adet evet/hayır/fikrim yok olarak cevap verilen gebelikte tiroid hastalıkları ile ilgili ölçme değerlendirme sorularından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Thyroid diseases are among the most common endocrine disorders in pregnancy as well as in the normal population. Thyroid hormone has a critical role in fetal development and thyroid dysfunction can adversely affect obstetric outcomes. In our study, it was aimed to evaluate the opinions of family medicine residents, who play an important role in primary care applications and in the follow-up of thyroid diseases, one of the most common diseases in pregnancy, about the training they receive about the issues/situations they feel lacking and the treatment to be done. MATERIALS&METHODS: This study is a cross-sectional type study. A questionnaire consisting of questions about the training they received in the clinic/preclinical units, patient approach and the situations/problems they encounter in daily practice was applied online to 402 physicians who were working as family physician residents between 01.04.2021 and 01.05.2021 and agreed to participate in the study. The questionnaire consists of 6 questions with descriptive information and 23 questions about thyroid diseases in pregnancy, which were answered as yes/no/no idea.