Aile hekimliği asistanlarının fiziksel aktivite durumları ve egzersiz reçetesi düzenleme konusundaki bilgi tutum ve davranışları
Knowledge attitudes and behaviors of family medicine assistants about physical activity status and exercising recipe
- Tez No: 801976
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY SARI, DOÇ. DR. TARIK EREN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Egzersizin insan vücudu üzerindeki olumlu etkileri sayısız bilimsel veriyle kanıtlanmıştır. Aile Hekimliği birinci basamak hizmette sağlık sistemine ilk başvuru noktası olması nedeniyle sağlık sorumluluğunu üzerine aldığı bireylerden uygun gördüğü hastalara egzersiz reçetesi planlamak için en iyi pozisyondadır. Ülkemizde, birinci basamak aile hekimlerinin egzersiz reçetesi verme ve hekimin egzersiz reçetesi konusunda bilgi, tutum ve engel ilişkisini inceleyen nitelikli çalışma sayısının az olduğu görülmüştür. Bu nedenle bu araştırmamız, birinci basamak hekimlerinin reçete düzenleme oranını saptama, aile hekimlerinin egzersiz reçeteleme konusunda kendini yeterli hissetme düzeylerinin belirlenmesi; bu konuda karşılaşılan engellerin ortaya çıkarılması ve bu engellere yönelik çözüm önerilerinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: 15.07.2022-15.12.2022 tarihleri arasında Aile hekimliği asistanlarının sosyodemografik özelliklerin yanı sıra, kendi fiziksel aktivite yapma durumunun reçeteleme üzerine etkisi, mesleğe yönelik belirttikleri özelliklerinin hastalarına egzersiz reçetesi verme davranışlarına olan katkısı, egzersiz reçetesi düzenleme konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının belirlenmesi amacıyla elektronik ortamda hazırlanmış olan anket formu kullanılmıştır. Anket formu kapsamında, egzersiz reçete düzenlenmesi konusunda aile hekimlerinin önünde yer alan engellerin belirlenmesi ve çözüm önerilerinin değerlendirilmesine yönelik sorular da yer almaktadır. Çalışma TAHUD'a (Türkiye Aile Hekimliği Uzmanlık Derneği) kayıtlı Aile Hekimliği Asistanları üzerinde yapılmıştır. Anket formuna ait web linki tarafından kurumsal sosyal paylaşım ağı aracılığıyla katılımcılara ulaştırılmıştır. Verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 253 aile hekimi asistanlarının %60,5'i 26-31 yaş aralığında %60,9'u kadındır. Aile hekimliği asistanlarının egzersiz reçeteleme konusundaki bilgi düzey puanı min:5 maks:25, egzersiz reçeteleme konusundaki tutum düzey puanı min:10 maks:50 ve egzersiz reçeteleme komsundaki engel düzey puanı min:10 maks:50 olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The positive effects of exercise on the human body have been proven by numerous scientific data. Since Family Medicine is the first point of reference to the health system in primary care, it is in the best position to plan exercise prescriptions for the patients it deems appropriate from the individuals it takes responsibility for health. In our country, it has been observed that the number of qualified studies examining the relationship between primary care family physicians' exercise prescription and the physician's knowledge, attitude and disability about exercise prescription is low. Therefore, this study aims to determine the prescription rate of primary care physicians, to determine the level of self-efficacy of family physicians in prescribing exercise; It aims to reveal the obstacles encountered in this regard and to evaluate the solution proposals for these obstacles. Materials and Methods: Between 15.07.2022 and 15.12.2022, in addition to sociodemographic characteristics of family medicine residents, the effect of their physical activity status on prescribing, the contribution of their professional characteristics to their behavior in giving exercise prescriptions to their patients, and their knowledge, attitudes and behaviors about issuing exercise prescriptions. A questionnaire form prepared in the environment was used. Within the scope of the questionnaire, there are also questions about determining the obstacles in front of family physicians in the preparation of exercise prescriptions and evaluating the solution proposals. The study was conducted on Family Medicine Assistants registered to TAHUD (Turkish Family Medicine Specialization Association). The web link of the survey form was delivered to the participants via the corporate social network. SPSS program was used for data analysis. Results: Of the 253 family physician assistants participating in the study, 60.5% were women, and 60.9% were in the 26-31 age range. The knowledge level score of family medicine residents on exercise prescribing was min:5 max:25, the attitude level score on exercise prescribing was min:10 max:50, and the disability level score in the exercise prescribing neighborhood was min:10 max:50.