İntegral köprü kirişlerinin optimum tasarımı
Optimum design of the integral bridge girders
  1. Tez No: 782857
  2. Yazar: MUHAMMET VEYSEL ŞAŞTIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜLKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
İntegral Köprüler, dünya üzerinde uygulanan nispeten yeni bir köprü türü olduğu bilinmektedir. Bu köprü türü ile ilgili araştırmacılar tarafından pek çok çalışma yapılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında integral köprü çelik I kirişinin, üzerindeki ölü ve haraketli yükler altında uygulamaları incelenmiştir. Her köprü türünde olduğu gibi, İntegral Köprülerin tasarımı sırasında da pek çok parametre göz önünde bulundurulmaktadır. Bu da bizi tasarım konusunda optimizasyon yapmaya yöneltmektedir. Bu çalışmada, İntegral Köprü kirişlerinin tasarımı sırasında kullanılabilecek farklı sezgisel optimizasyon yöntemleri incelenmiştir. Literaratür taraması ile beş adet optimizasyon yöntemi tespit edilmiştir. Bu yöntemler Genetik Algoritma, Armoni Arama Algoritması, Gelişmiş Armoni Arama Algoritması, Diferansiyel Gelişim Algoritması, Parçacık Sürüsü Yöntemidir. Tespit edilen bu yöntemler çelik I kirişte optime edilmiş ve en uygun yöntem olarak Gelişmiş Armoni Arama Algoritması yöntemi belirlenmiştir. Gelişmiş Armoni Arama Algoritması yöntemi bütün İntegral köprü kirişlerinin optimizasyonunu yapmak için uygunlanmıştır. Optimizasyon işlemleri sonucu çelik I kirişlerin boyutlandırılması yeniden yapılmış ve ortaya daha optimum boyutlarda kiriş kesitleri çıkabileceği tespit edilmiştir. Bu sayede, ekonomik olarak maliyeti düşük köprüler inşa edilebilecek, işçilik azalacak, köprü yapım işlemleri kolaylaşacak ve köprü yapım süresi kısalacaktır. Ayrıca, İntegral Köprü konusu incelendiğinde, nispten yeni bir köprü türü olan bu yapılar ile ilgili gerek Amerikan Karayolu Şartnamesi (AASHTO), gerekse ülkemizde KGM Karayolu Teknik Şartnamesinde bir standart bulunmadığı görülmüştür. İlerleyen yıllarda KGM Karayolu Teknik Şartnamesine eklenmesi muhtemel bir bölüme, yapılacak çalışmalar sayesinde katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Integral Bridges are known to be a relatively new type of bridge implemented worldwide. Many studies have been carried out by researchers about this type of bridge. Within the scope of this thesis, the applications of the integral bridge steel girder under dead and live loads on it were examined. As with all kinds of bridges, many parameters are considered during the design of Integral Bridges. These comprehensive parameters lead us to optimize the Integral bridges. As a result of the literature review, five optimization methods have been identified. In this study, various metaheuristic optimization methods such as genetic algorithms, particle swarm optimization, harmony search, improved harmony search and differential evolution algorithm are used for the optimum design of the girders of Integral Bridges. These determined methods were optimized in the steel girders and the improved harmony search algorithm method was determined as the most suitable method. The improved harmony search algorithm method is applied to optimize all Integral bridge girders. As a result of the optimization processes, the dimensioning of the steel girders has been re-done and it has been determined that girder sections with more optimum dimensions can be obtained. In this way, economically cost-effective bridges will be built, labor will be reduced, bridge construction processes will be facilitated and bridge construction time will be shortened. No specifications are available in the American Association of State Highway and Transportation Officials (AASHTO) and the Road Technical Specification of the Republic of Turkey General Directorate of Highways for the design of integral bridges. It is aimed that the presented thesis study will contribute to a chapter on Integral bridges that can be added to the new edition of the Highway Technical Specification