Et ürünlerinde insanlar için patojen olan zoonoz bakterilerin tespiti ve antibiyotik dirençlerinin belirlenmesi
Detection of zoonotic human bacterias in meat products and determination of their antibiotic resistance
- Tez No: 782883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KUZUKIRAN, PROF. DR. AYHAN FİLAZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sağlıklı bir yaşamın devamlılığı için beslenmek gerekmektedir. Tüketilen besinlerin bileşimi bu noktada önem kazanmaktadır. Hayvansal besinler vücudumuz için gerekli besin miktarlarının çoğunu dengeli miktarlarda içermektedir. Bu açıdan bakıldığında hayvansal besinler içinde en önemlisi ettir. Öte yandan üretimlerinden soframıza gelene kadarki süreçlerde patojen mikroorganizmalarla bulaşma riski taşımaktadırlar. Patojen bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların büyük bir kısmı gıda kaynaklıdır. Bu enfeksiyonlara neden olan zoonoz bakteriler içinde en önemlileri ise Salmonella ve Staphylococcus aureus'tur. Bu iki etkenden S. aureus ürettiği ısıya dayanıklı toksinler nedeniyle ortamdan uzaklaştırılsa bile zehirlenmelere neden olabilmektedir. Dolayısıyla tüketilecek etler soframıza geldiği anda üzerinde canlı bakteri olmasa bile sağlık açısından risk oluşturmaktadır. Öte yandan enfeksiyonların sağaltımında kullanılan antibiyotiklerin uygunsuz kullanımları nedeniyle direnç gelişmektedir. Antibiyotiklere dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar insanlığın geleceğindeki en önemli sorunların başında gelmektedir. Yapılan bu çalışma ile tüketime sunulan sığır, koyun, hindi ve tavuk etlerinden 25'er adet olmak üzere toplam 100 örnek toplanmıştır. Bu örneklerde Salmonella ve Staphylococcus aureus genleri ile hem yaygın olarak kullanılan hem de depo antibiyotik olarak kullanılan sınıflandırılan toplam 9 antibiyotiğe karşı 15 gen bölgesi taranmıştır. Bu amaçla real time PCR kullanılmıştır. Pozitif örneklerden DNA ekstraksiyonu yapılarak Sangers sekans ile dizilenmiştir. Sonuçta tavuk ve kuzu örneklerinin %80'inde Salmonella ve yine tavuk örneklerinin %72'sinde S. aureus tespit edilmiştir. Tavuk ve hindi örneklerinin tamamında antibiyotik direnci saptanmıştır. En fazla sayıda antibiyotiğe karşı direnç sığır örneklerinde (araştırılan 9 antibiyotiğin 8'ine karşı direnç) tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Nutrition is necessary for the continuity of a healthy life. The composition of the foods consumed becomes important at this point. Animal originated foods contain most of the nutrients necessary for our body in balanced amounts. From this point of view, meat is the most important one among the animal foods. On the other hand, they carry the risk of contamination with pathogenic microorganisms in the processes from farm to fork. The majority of infections caused by pathogenic bacteria are foodborne. The most important zoonotic bacteria causing these infections are Salmonella and Staphylococcus aureus. S. aureus can cause poisoning even if it is removed from the environment due to the heatresistant toxins it produces. Therefore, the meat to be consumed poses a health risk even if there is no live bacteria on it as soon as it comes to our table. On the other hand, resistance is developing due to the inappropriate use of antibiotics in the treatment of infections. Infections caused by bacteria resistant to antibiotics are one of the most important problems in the future of humanity. In this study, a total of 100 samples, 25 of each group, were collected from beef, sheep, turkey and chicken meat offered for consumption. In these samples, Salmonella and Staphylococcus aureus genes and 15 gene regions were screened against a total of 9 antibiotics classified both widely used and used as depot antibiotics. For this purpose, real time PCR was used. DNA was extracted from positive samples and sequenced with Sangers sequencing. As a result, Salmonella was detected in 80%of chicken and lamb samples and S. aureus was detected in 72%of chicken samples. Antibiotic resistance was detected in all chicken and turkey samples. The greatest number of antibiotic resistance was detected in cattle samples (8 out of 9 investigated antibiotics).