Beşeri sermayenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin analizi: ECOWAS ülkeleri örneğ
Analysis of the impact of human capital on economic growth: Case of ECOWAS countries
  1. Tez No: 782923
  2. Yazar: MAWULI DJADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN AYSEN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ülkelerin sürdürülebilir ekonomik büyüme ve kalkınmasında özellikle beşeri sermayenin önemi son on yıllardır çok belirgin hale gelmiştir. Bu durum ayrıca kısmen gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki farkı da açıklamaktadır. Bu nedenle bu çalışma ECOWAS (Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu) ülkelerinde beşeri sermayenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bunun için ECOWAS ülkelerinin 2000-2019 dönemi için eğitim ve sağlık verileri kullanılarak panel eşbütünleşme analiz yöntemi uygulanmıştır. Ayrıca ikinci nesil birim kök testi ve eşbütünleşme testleri de uygulanmıştır. CADF ve CIPS birim kök testleri, çalışmanın serilerinin birinci derece I(1)'de durağan olduğunu göstermektedir. Westerlund ve Edgerton (2007) LM Boostrap eşbütünleşme testlerinin sonuçları ise hem ilköğretim hem de ortaöğretim düzeyinde kişi başına ekonomik büyüme ile okula kayıt sayısı arasında uzun vadeli bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca ECOWAS ülkelerinde de kişi başına düşen GSYİH ile eğitime yapılan kamu harcamaları ve sağlık için yapılan kamu harcamaları arasında uzun vadeli bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu korelasyonun katsayıları, ilk ve ortaokula kaydolmanın eğitim ve sağlığa yönelik kamu harcamalarının kişi başına düşen gelir artışı üzerinde olumlu ve önemli bir etkisi olduğunu ortaya koyan AMG (Artırılmış Ortalama Grup) tahmincisi tarafından belirlenmiştir. Bu nedenle beşeri sermayenin gelişmesi, ECOWAS ekonomisinin büyümesi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Nedensellik testine göre, iki tür ilişki olduğunu göstermiştir. Birincisi, kişi başına düşen gelirin ilkokula kayıttan neden olur ve aynı zamanda eğitime yapılan kamu harcamalarından arasında tek yönlü bir nedenselliktir. İkincisi, sadece kişi başına düşen gelir ile eğitime yapılan kamu harcamalarının birbirine neden olduğu değil, ama aynı zamanda kişi başına düşen gelir ile kamu sağlığı harcamaların da birbirinin nedeni olduğu çift yönlü nedenselliği göstermektedir. Anahtar kelimeler. Beşeri Sermaye, Ekonomik Büyüme, ECOWAS, Panel Veri Analizi, AMG Tahmincisi.
Özet (Çeviri)
The importance of human capital in the sustainable economic growth and development of countries has become very evident in the last decades. This also partially explains the difference between developed and developing countries. Therefore, this study aims to examine the effect of human capital on economic growth in ECOWAS (Economic Community of West African States) countries. For this, panel cointegration analysis method was applied by using education and health data of ECOWAS countries for the period 2000-2019. In addition, second generation unit root test and cointegration tests were applied. CADF and CIPS unit root tests show that the series of the study are stationary at first order I(1). The results of Westerlund and Edgerton (2007) LM Boostrap cointegration tests reveal that there is a long-term relationship between economic growth per capita and the numbers of school enrollment at both primary and secondary education levels. It also shows that there is a long-term relationship between GDP per capita and public expenditure on education and public expenditure on health in ECOWAS countries. The coefficients of this correlation are determined by the Augmented Mean Group (AMG) estimator, which reveals that primary and secondary school enrolment has a positive and significant impact on per capita income growth. The same results show that public spending on education and health afect positively and significantly per capita income. Therefore, human capital progress has a positive impact on the growth of the ECOWAS economy. According to the causality test, it finds that there are two types of relationships. The first is a unidirectional causality where per capita income is caused by primary school enrolment and is also caused by public expenditure on education. Secondly, it shows bidirectional causality, where not only per capita income and public expenditure on education cause each other, but also per capita income and public health expenditure cause each other. Key words. Human Capital, Economic Growth, ECOWAS, Panel Data Analysis, AMG Estimator.