Z kuşağının sosyal zekâ becerilerinin analizi
Analysis of social intelligence skills of generation Z
  1. Tez No: 782922
  2. Yazar: ECE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAYE EREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, z kuşağına mensup olan bireylerin sosyal zekâ yeteneklerinin analiz edilmesini amaçlayan betimsel tarama modelinde bir araştırmadır. Buna ek olarak, çalışma kapsamında z kuşağına mensup olan üniversite öğrencilerinin sosyal zekâ düzeylerinin cinsiyete ve öğrenim gördükleri fakültenin bağlı olduğu anabilim dalına göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Çalışmanın evrenini Ege Üniversitesi'nde Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri alanlarında öğrenim gören 2000 yılından sonra doğmuş (Z kuşağı) öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 190'ı sosyal bilimler, 222'si fen bilimleri dalından olmak üzere bu evrenden rastgele seçilen, 193'ü kadın, 219'u erkek 412 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak sosyal zekâyı ölçmek amacıyla Tromso Sosyal Zekâ Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin uygulanması sonucunda elde edilen veriler SPSS 20 programında analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, katılımcıların Tromso Sosyal Zekâ Ölçeğinin sosyal farkındalık boyutundan ortalama 22,91 puan, sosyal bilgi süreci boyutundan 28,57 ve sosyal beceri boyutundan 21,09 puan aldığı belirlenmiştir. Katılımcıların Tromso Sosyal Zekâ Ölçeği toplam puanlarının ortalaması 72,57 olarak belirlenmiştir. Elde edilen ortalama puan literatürde yer alan diğer çalışmalarla kıyaslandığında Z kuşağının sosyal zekâ düzeyi ile Y kuşağının sosyal zekâ düzeyinin benzer düzeyde olduğu ifade edilmiştir. Buna ek olarak, katılımcıların sosyal zekâ düzeyinin cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği ve kadınların sosyal zekâ düzeyinin erkeklerin sosyal zekâ düzeyinden anlamlı bir şekilde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, araştırmaya dâhil edilen bireylerin sosyal zekâ düzeylerinin öğrenim gördükleri fakültenin bağlı olduğu anabilim dalına göre de anlamlı farklılık gösterdiği ve sosyal bilimler anabilim dalına bağlı fakültelerde öğrenim gören öğrencilerin sosyal zekâ düzeylerinin fen bilimleri anabilim dalına bağlı fakültelerde öğrenim gören öğrencilerin sosyal zekâ düzeyinden anlamlı bir şekilde yüksek olduğu belirlenmiştir. Son olarak, araştırmanın kısıtları doğrultusunda konuyla ilgilenen araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive survey model that aims to analyze the social intelligence abilities of individuals belonging to the Z generation. In addition, within the scope of the study, it was also examined whether the social intelligence levels of university students belonging to the z generation differ significantly according to gender and the department of the faculty they are studying. The universe of the study consists of students (generation Z) born after 2000, studying in the fields of Social Sciences and Science at Ege University. The sample of the study consists of 412 students, 193 female and 219 male, randomly selected from this universe, 190 from social sciences and 222 from science. In the study, the Tromso Social Intelligence Scale was used as a data collection tool to measure social intelligence. The data obtained as a result of the application of the scale were analyzed in the SPSS 20 program. As a result of the analyzes, it was determined that the participants got an mean of 22.91 points from the social awareness factor of the Tromso Social Intelligence Scale, 28.57 points from the social information process factor and 21.09 points from the social skills factor. The mean of the participants' total Tromso Social Intelligence Scale scores was 72.57. When the mean score obtained is compared with other studies in the literature, it has been stated that the social intelligence level of the Z generation and the social intelligence level of the Y generation are at a similar level. In addition, it was determined that the social intelligence level of the participants differed significantly according to gender and the social intelligence level of women was significantly higher than the level of social intelligence of men. In addition, it was found that the social intelligence levels of the individuals included in the study differed significantly according to the department of the faculty they studied, and the social intelligence levels of the students studying in the faculties of the social sciences department were significantly higher than the social intelligence levels of the students studying in the faculties of the science department. has been determined. Finally, suggestions were made to researchers interested in the subject in line with the limitations of the study.