Oynatım hızı ve öğrenen kontrolünün video derslerden öğrenmeye ve bilişsel yüke etkisinin incelenmesi
Examining the effects of video playback speed and learner control on learning from video lessons and cognitive load
- Tez No: 782924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada, üstün yetenekliler arasında video derslerden öğrenmede öğrenen kontrolü ve oynatım hızının, öğrenmeye ve bilişsel yüke etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, tam deneysel faktöriyel desenlerden son test kontrol grupsuz deneysel desen kullanılmıştır. Katılımcılar, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı bahar döneminde İzmir'de yer alan bir Bilim ve Sanat Merkezi'nde öğrenim gören 292 öğrencidir. Bilişim dersinde gerçekleştirilen uygulamada, video temelli öğrenmede oynatım hızı (1X, 1,5X ve 2X) ve öğrenen kontrolünün (bölümlenmiş/tek parça) öğrenmeye ve bilişsel yüke etkisi altı grupta incelenmiştir. Araştırmada, tanımlayıcı bilgiler formu, konu ilgisi ölçeği, başarı testi ve bilişsel yük ölçeği kullanılmıştır. Öğrenen kontrolü ve oynatım hızı etkileşiminin video derslerden öğrenme ve deneyimlenen bilişsel yüke etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Ayrıca öğrenen kontrolü, öğrenme ve bilişsel yük üzerinde anlamlı bir fark yaratmamıştır. Fakat video dersleri 2X hızında izleyen katılımcılar, 1.5X hızında izleyen katılımcılardan daha iyi öğrenmiştir. Bunun yanında, dersleri 2X hızında izleyen katılımcılar, 1.5X ve 1X hızında izleyen katılımcılardan daha yüksek ilgisiz bilişsel yük raporlamıştır. Bulgular akıcılık etkisi alanyazını ve video hızı alanyazını ile uyumludur. Video içeriklerin sunumunda orta düzeyde öğrenen kontrolü ve özellikle de oynatım hızı kontrolünün sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of learner control and video playback speed on learning and cognitive load among gifted students while learning from video lessons. The research elaborated true experimental factorial design (two levels of learner control and three levels of playback speed). Participants were 292 gifted students studying at a Science and Arts Center in Izmir in the Spring semester of the 2021-2022 academic year. The experimental procedures were carried out in the computer laboratory. The effects of playback speed (1X, 1.5X and 2X) and learner control (control / no-control) on learning and cognitive load in video-based learning were examined in six groups. Data collection tools were demographic information form, topic interest scale, achievement test and cognitive load scale. Learner control and playback speed had no interaction effect on learning and cognitive load while learning from video lessons. Besides, learner control had no significant effect on learning and cognitive load. 2X playback speed yielded in higher learning outcomes compared to 1.5X. Furthermore, participants who watched the video at 2X speed reported higher extraneous cognitive load compared to 1.5X and 1X groups. The findings are in line with cognitive disfluency and video playback speed literature. Content providers are suggested to supply learners with mid-level control options, exclusively the playback speed control.